Telegram-logo
Instagram-logo
شیرر لودر - Shearer Loader
شیرر لودر – Shearer Loader

شیرر لودر – Shearer Loader شیرر لودرها ماشین‌های نسبتا باریکی هستند که روی ناو زنجیری جبهه کار حرکت می‌کنند و معمولا یک برش با عمق

باربری توسط واگن و قفس
باربری توسط واگن و قفس

باربری توسط واگن و قفس تعاریف اولیه این نوع باربری در چاه قائم استفاده می‌شود، باربری توسط واگن بدین قسم است که واگن‌های حامل ماده‌ی

آشنایی با رودهدر - Roadheader
آشنایی با رودهدر – Roadheader

آشنایی با رودهدر – Roadheader رودهدر (Roadheader) یک ماشین حفاری تقریباً کوچک است که برای حفر تونل‌های زیرزمینی داخل شهری و حفارهای کوچک استفاده می‌شود.

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=194

فهرست مطالب

نوار باربری یک وسیله حمل دائم به شمار می آید که قدرت و توان نسبت به حجمی که دارد زیاد می شود نوار بار بری دربسیاری مواقع تنها وسیله ی اقتصادی حمل و نقل مواد از نقطه ای به نقطه ای محسوب می شود.

محل نصب نوار های نقاله

تجهیزات مربوط به نوار نقاله:

1. نوار

2. استوانه محرک و استوانه انتهایی

3. شاسی

4. قرقره (رولرها)

5. موتور

1. نوار

نوار بار بری به صورت یک ورقه نازک از جنس لاستیک یا کائوچوست که به صورت بی انتها حول دو استوانه جلویی و عقبی به حرکت در می آید. طول و عرض نار های که در معادن روباز به کار برده می شود معمولا از نوار های زیر زمینی بیشتر است زیرا کمبود فضا در در معادن زیر زمینی استفاده از نوار های عریض تر را مشکل می سازد.

نوار بار بری از “لای” الیاف گیاهی یا نایلونی ساخته می شود که دو طرف آن توسط یک پوشش لاستیکی یا کائوچویی مستور می شود. تار پود ها در یک نوار تنش ها را تحمل کرده و پوشش لاستیکی در عمل حفاظت از تار پود را به عهده دارد. در ساجتمان نوار لایه های تار پود از یکدیگر جدا ساخته می شود تا دوام نوار را بیشتر کند.

 images

مقطع دو نوار با الیاف گیاهی و نایلونی

سطح مقطع نوار با سیم های فولادی

در ابتدا و انتها، (محل های استوانه ای ) نوار تحت تنش های خمشی قرار می گیرند و این تنش های اضافی باید توسط تار و پود تحمل شود عملاً نیمه رویی نوار تحت کشش و نیمه زیری آن تحت فشارش قرار می گیرد و بدیهی است سطح وسط مقطع نوار و سطح وسط مقطع نوار در محل استوانه ها بدون تنش فشاری و کششی اضافی است برای کم کردن مقدار این تنش ها قطر استوانه ها بزرگ تر انتخاب می شوند که البته آن هم دارای محدودیتی است. چون مقدار تنشهای نوار به ضخامت نوار بستگی دارد پس نمی توان تعداد نوار را بیش از حد کرد.البته ضخامت روکش ها به نوع مواد معدنی حمل شونده بستگی دارد. جنس تار و پود های نوار از الیاف مصنوعی بنام کولووادور و نیز نخی، نایلونی و پنبه ای ساخته می شود که تار و پود های نخی و نایلونی در مقایسه با الیاف پنبه ای دارای مقاومت کششی بیشتری و قیمت ارزانتری هستند.

پوشش دو طرف لایه در نوار ها از جنس پلی وینل کلرید PVC یا پلی استر، پلی آمید، لاستیک و انواع پلیمرهاست. اغلب این ها دیر آتش گیرنند و به ایمنی نوار در مقابل حریق کمک می کند.

کارخانه سازنده ی نوار را تحت آزمایشات آتش سوزی، اسطکاک، اشعه ی X می دهند تا بدین وسیله مشخصات آمده در اسناد فنی که به استناد آن طراحی صورت می گیرد، با عمل تطابق کند.

اتصال نوار ها :

یک نوار طویل از چند نوار جداگانه سر هم تشکیل می شود که این نوار ها به هم دیگر اتصال داده می شود که نوار ها پس از مدت زمانی سایش و پاره می شود و احتیاج به تعمیر پیدا می کنند و در ضمن باید محل اتصال نوار ها را نیز از پارگی چک شود.

انواع اتصال :

1. اتصال توسط قلاب (نیلسون )

2. اتصال به کمک چسباندن

3. اتصال بوسیله ی ولکانیزاسیون

آسیب های نوار

اتصال قلاب نیلسون :

متوالترین وارزانترین و همچنین سریعترین انواع اتصال نوع اتصال با قلاب است که امروزه در معادن زغال بیشتر کاربرد دارد. قلاب ها دارای نوک تیز می باشند و دلیل بر آسیب نرساندن بر تار و پود نوار می باشد. زمان لازم برای تعویض کردن پارگی نوار یا اتصال نوار در حدود 15min است که از محاسن بزرگ اتصال نیلسون می باشد عیب آن در وجود سوراخ هایی است که در اثر اتصال بوجود می آید و سبب ریزش مواد نرم از سوراخ به داخل شاسی می شود

اتصال نوار به کمک قلاب:

اتصال به کمک چسباندن:

نوع اتصال توسط چسباندن مرغوب تر و محکم تر می باشد. قبل از چسباندن دو انتهای نوار به یکدیگر، نوار با زاویه 20 به طرف چپ و راست پخ می شود به قسمی که طرف بریده شده روی طرف دیگر بریده شده قرارگیرد.

اتصال توسط ولکانیزاسیون:

اتصال به وسیله ولکانیزاسیون بهترین طریقه وصل کردن دو سر نوار به یکدیگر است، این روش احتیاج به حرارت دادن محل اتصال دارد، در معادن زیر زمینی کمتر متداول است چون ولکانیزه کردن کار و وقت زیادی می گیرد. عمل ولکانیزه کردن نوار به کار گر متخصص نیاز دارد.

در ایران اتصال نوار توسط پیچ ومهر کردن انجام می گیرد، که یک روش ابتکاری است وبعنوان یک روش اتصال مطرح نیست.

طرز بریدن نوار در چسباندن آن:

2. استوانه محرک واستوانه انتهایی (هرز گرد)

در دو طرف نوار دو استوانه که یکی محرک ودیگری برای برگرداندن نوار هست. سطح بیرونی استوانه از چوب و یا اجناس پارچه ای پوشانده می شود. تا بدین وسیله اصطکاک بین نوار و استوانه محرک افزایش می یابد.

3. شاسی

شاسی نوار از پروفیل های مختلف فولاد ساخته می شود. قطعات مختلف شاسی در داخل معدن و در محل نصب نوار به یکدیگر مونتاژ می شود. در بعضی از نوارها توسط یک ورقه آهن که در سرتاسر نوار تعبیه می شود قسمت بالایی وزیری نوار از یکدیگر جدا می شود این ورقه عمل حفاظت نوار زیری را انجام میدهد و از ریزش سنگ و مواد بر روی نوار زیرین جلوگیری می کند.

4. قرقره

نوار روی استوانه های مخصوصی که ما آن را قرقره می نامیم تکیه می کند. هنگام حرکت نوار این قرقره ها به علت حرکت نوار به چرخش در می آید. قسمت رویی نوار بر روی قرقره ها که تعداد آن دو تا پنج عدد است قرار می گیرد. چون این قرقره ها وزن نوارو بار را تحمل می کنند و در آنها اصطکاک زیادی به وجود می آید در دو طرف محور قرقره بلبرینگ تعبیه شده است تا اصطکاک به حداقل برسد.

5. موتور

موتورهایی که برای به حرکت در آوردن نوار به کار می روند یا توسط نیروی الکتریسیته و یا به کمک هوای فشرده کار می کنند موتور های الکتریکی از نوع آسنکرون و موتورهای هوای فشرده از نوع دنده ای انتخاب می شود. مزیت موتورهای هوای فشرده در این است که حرکت نوار با این گونه موتورها آرامتر است و هزینه خرید آنها نیز کمتر است از طرف دیگر موتورهای هوای فشرده بدون اشکال در معادن گریزودار بکار برده می شود. عیب بزرگ آنها هزینه زیادی است که صرف تامین هوای فشرده می شود و به این دلیل از موتور های الکتریکی بیشتر استفاده می شود.

در منطقه صحرایی اسپانیا نواری با فاصله 20 کیلومتر بین دو محور برای حمل فسفات نصب و راه اندازی شده است.

آسیبهای نوار :

نوار باربری در حمل و نقل مواد معدنی در حمل مواد دانه ریز و نرم با موفقیت به کار میرود. در حمل سنگ های سخت نوک تیز مانند کوارتزیت خطر آسیب دیدن نوار در محلهای بار گیری و تبدیل وجود دارد. این آسیب در محلی که مواد با شتاب بر روی آن پرتاب می شود شدیدتر و بیشتر است. برای جلوگیری از آسیب دیدن نوار با نصب یک قعطه فولاد مقعر یا رولر اضافی از شدت برخورد شدید سنگ با نوار کاسته می شود در محلهایی که مواد از نواری به نواری دیگر هدایت می شود به ویژه وقتی که محور دو نوار در یک امتداد نیست برای جلوگیری از ریختن سنگها به از نوار از یک محافظ استفاده می شود.

در یک معدن بایستی سعی کرد یک نوع ویا حداکثر دو نوع نوار به کار گرفت تا تهیه وتعمیر نوارهای آن معدن ساده تر باشد.

مواظبت و تعمیرات نوار:

چون قیمت نوار زیاد است نگه داری و مواظبت از آن یک امر اقتصادی است. نوار باربری اغلب کثیف می باشد و بایستی در نوار وسایل تمیز کن به خودکار نصب شود. روغن کاری قرقره ها بایستی در زمان های معین وبه طور منظم یا به طور دایم انجام گیرد تا بدین وسیله مقاومت نوار در مقابل حرکت زیاد نباشد. هر گاه نوار پاره شد تعمیرات و چسباندن آن در محل انجام می گیرد. در عمل موقع آسیب دیدگی بزرگ نوار قسمتی از آن بریده و نوار نو به جای آن اتصال داده می شود. نوارهای مدرن دارای دستگاه خودکاری هستند که در صورت بروز اشکال نوار خودبه خود از کار می ایستد.

معرفی شرکتهای فعال در ساخت نوار نقاله

شرکت پیشروان صنعت خاور

فعال در زمینه مشاوره، طراحی، مهندسی و ساخت قطعات خاص پلیمری، پلاستیکی و لاستیک فلز

اهم فعالیت ها:

 آستر لاستیکی (Rubber Lining) و پلی یورتان مخازن ، لوله ها ، اتصالات و پمپ ها (جهت محافظت در برابر خوردگی شیمیائی، بیولوژیک و سایش)

 روکش انواع غلتکها با انواع لاستیک و پلی یورتان

 ساخت قطعات خاص لاستیکی ، لاستیک فلز ، پلاستیک و پلی یورتان

 تامین ، تعمیر و نگهداری نوار نقاله های حمل مواد و ساخت ملحقات آن

 اولین و تنها تولید کننده رولیک پلی اتیلن فوق سنگین در ایران

 ساخت انواع سازه های فلزی ، رولیک و غلتکهای فلزی

 طراحی، مهندسی و مشاوره راه اندازی انواع خطوط تولید صنایع لاستیک

 ساخت روکش رایزرها و تولید قطعات لاستیکی سکوهای نفتی

طراحی و مهندسی

1- مهندسی توليد كامپاندهای مختلف برای مصارف گوناگون . ( توليد كامپاند برای شركت زيره ملی ) ؛

2- طراحی و مهندسی خط توليد . ( طراحی و مهندسی و ساخت ماشين آلات خط توليد تيوب فرگون برای شركت الدوز ) ؛

3- طراحی و مشاوره برای آموزش و ساخت فندر با شركت زيره ملی ؛

4- طراحی و مشاوره جهت تعيين فندرهای دريائی برای پهلوگيری

( Berthing ) انواع شناورهای دريائی با خورهای مختلف .

نوار نقاله :

در زمینه ماشینهای نقاله و با توجه به کاربرد بسیار زیاد آن در صنایع گوناگون و تنوع این نوع ماشین ها با توجه به کاربری آنها، این شركت با استفاده از نرم افزارهای تخصصی طراحی، توانائی طراحی و ساخت انواع ماشین نقاله را مطابق با استانداردهای ISO و DIN دارد. همچنین کادر مجرب این شرکت آمادگی نگهداری، تعمیر و بهینه سازی انواع ماشین نقاله و نوارهای نقاله را با توجه به نیاز مشتری دارا می باشد. در حوزه نوار نقاله لاستیكی توانائی این شركت بدین شرح است :

• تولید نوار نقاله های مقاوم حرارتی تا 150 درجه سانتیگراد به عرض تا 150 سانتیمتر

• تولید نوار نقاله های خاص ( آجدار، تمام منجید، رنگی و بهداشتی )

• تولید چسب و كاور و لاینر لاستیكی برای آپارات گرم نوار نقاله

• تولید بغل بندهای نوار نقاله ( ریبون قابل تعویض )

• تولید شوت های مواد

• تولید نوار كركره ای و تیغه های قابل نصب بر روی نوار نقاله

• تولید انواع باكت فلزی و پلیمری ضد سایش برای نقاله های بالا بر (Elevator)

• تعمیر و نگهداری نوار نقاله های منجید دار و سیمی(Steal cord)

تولید رولیك و شاسی فلزی نقاله ها

این شركت امكان تولید انبوه رولیك و پایه رولیك در ابعاد مختلف برای انواع خطوط نقاله دارد .

1- تولید رولیك فلزی با لابیرنتهای پلی اتیلن ضد گرد و غبار و آب ؛

2- تولید انواع رینگهای لاستیكی(Rubber rings)رولیكهای فلزی ؛

3- تولید رولیك های پلاستیك مهندسی(Synthetic fiber)مناسب برای كاربرد در سرعتهای خیلی زیاد و محیط های مرطوب، سبك (صرفه جوئی در انرژی و سازه فلزی)، بی صدا، ضد آب و اسید و قلیا و گرد و غبار، بی نیاز از روغنكاری، بالانس با دقت بالا و قابل تعمیر .

تعمیر و نگهداری نوار نقاله

تامین، نگهداری و تعمیر انواع نوار نقاله های منجید دار و SteelCardاز تخصصهای مدیران و كارشناسان این مجموعه می باشد كه سالها در پوشش شركتهای مختلف در خدمت صنایع كشور مخصوصا فولاد سازی بوده اند كه

به شرح زیر خلاصه می گردد :

1- تامین و نگهداری بیش از 50 كیلومتر نوارهای نقاله مجتمع فولاد مباركه در زمانی بیش از 5 سال

2- كارخانه فولاد آلیاژی یزد ( كارفرما دانییلی یتالیا ) ؛

3- كارخانه تكسرام اصفهان ؛

4- معدن گل گهر ؛

5- كارخانه چوب و كاغذ مازندران ؛

6- ایران خودرو ؛

امكانات تولیدی این شركت در این بخش به شرح زیر است :

الف – تولید چسب جهت نوار آپارات گرم نوار نقاله ؛

ب – تولید انواع كاور و لاینر لاستیكی به ضخامت هی 6/0 تا 6 میلیمتر جهت آپارات گرم نوار نقاله ؛

پ – تولید نوار نقاله های مقاوم حرارتی ( تا درجه سانتیگراد) به عرض تا 150 سانتیمتر ؛

ت – تولید بغل بندهای نوار نقاله و شوتهای مواد ( ریبون قابل جایگزینی ) جهت جلوگیری از ریزش مواد ؛

ث – تولید انواع نوار كركره ای و تیغه های قابل نصب بر روی نوار نقاله جهت افزیش ظرفیت و جلوگیری از ریزش مواد.

ج – تولید انواع باكت های فلزی و پلیمری ضد سایش جهت الواتورهای صنایع مختلف ( صنعتی و بهداشتی ) .

شرکت صمیم درخشان

شركت صمیم درخشان در سال 1998 توسط مدیرانی به ثبت رسید كه سالها در زمینه تولید، صادرات و واردات تجربه داشته اند و در قالب شركت های معتبر با اکثر كشورهای جهان روابط بازرگانی و تجاری مناسبی برقرار نموده است.

◊ با توجه به ذخایر مواد معدنی ایران، در سال 2001 توجه مدیران این شركت به بازار اشباع نشده مواد معدنی معطوف گردید. .به همین منظور این شركت مصمم شد كه جایگاه مناسبی برای خود در این صنعت بدست آورد. در همین راستا تفكر ایجاد بزرگترین، مدرنترین و مجهز ترین کارخانه دانه بندی سنگ گچ در بخش خصوصی به ظرفیت یک میلیون تن در سال در جنوب كشور به منظور صادرات شکل گرفت. به دنبال آن شركت صمیم درخشان اقدام به خرید معدن سنگ گچ با ذخیره تقریبی 60 میلیون تن در بندر خمیر – ایران نمود.

◊ ماشین آلات مورد نیاز در این پروژه از معتبر ترین كارخانجات تولید ماشین آلات معدنی دنیا، در شرف خریداری می باشد.

◊ شركت صمیم درخشان نمایندگی انحصاری چندین شركت معتبر در زمینه بارگیری و تخلیه مواد معدنی و سیمان از کشتی و سیستم های توزین نوری تسمه نقاله می باشد که با توجه به پشتیبانی واحد فروش خود، اهداف بزرگی را در زمینه تجهیز پایانه ها و معادن كشور به جدیدترین تكنولوژی روز دنیا پیش رو دارد. این اینده نگری با توجه به وسعت و تنوع این بازار، گامی بزرگ در جهت شكوفایی اقتصاد كشور و صادرات غیر نفتی است.

◊ شركت صمیم درخشان با بهره گیری از مجربترین مشاورین صنعتی، اقتصادی و مالی خود توانسته تنوع كاری و تجربه فراوانی را در امور مختلف تجاری کسب نماید.

سوابق وفعالیت ها:

▪ تولید : محصولات متنوعی که بر حسب نیاز بازار مصرف، با مدیریت صحیح، کادر فنی و نیروی انسانی تولید شده است.

▪ صادرات : بخش صادرات شرکت صمیم درخشان در برخی موارد با بخش تولید همکاری داشته و در طی سالها توانسته است در این زمینه تجربه فراوانی بدست آورد.

▪ واردات : به طور کلی انگیزه خدمت رسانی بهتر در امور واردات، دو بخش دیگر ما را تقویت نموده است و در واقع هدف اصلی مدیران شرکت، واردات کالاهای مرغوب در قالب نمایندگی های معتبر از سراسر جهان بوده است.

مزایای سنسورها:

حجم می تواند اندازه گیری شود.

▪ بدون تماس با هر گونه موادی كار می كند.

▪ حسگر نسبت به گرد و غبار و لرزش حساس نیست.

▪ حسگر نسبت به هر گونه حركت صفحه غیر حساس است به عنوان مثال نسبت به تغییر زاویه شیب.

▪ حجم های كوچك را بدون در نظر گرفتن وزن آنها اندازه گیری می كند.

▪ اندازه گیری در هر شیبی از تسمه نقاله امكان پذیر است حتی زمانیكه در طول وزن تغییر می كند.

▪ اندازه گیری یكسانی را در طول اجرای مراحل اعمال می كند.

▪ اندازه گیری سرعت تسمه نقاله از طریق فیدر واسطه كه در قسمت چرخ گردان سوار می شود تاثیرگذار است.

▪ وزن حسگر از صفر تا وزن آن حسگر نیز تاثیرگذار است. فقط یك بار در مرحله نصب صفحه که این مرحله چند ثانیه زمان بر است.

▪ بخش توزین در كوتاه ترین زمان قابل سوار شدن است و به درجه بندی بزرگتری در سیستم نیاز ندارد.

▪ تمامی كابلها و سایر قسمتهایی كه برای سوار كردن سیستم كمك كننده است در شكل وسیع تحویل می شود.

▪ نحوه ثبت اوزان می تواند برای نیازهای فردی تنظیم شود.

سنسورهای کامپیوتری

 صفحه نمایشگر LCD

 کارت اسکنر حافظه

 صفحه کلید

 چاپگر با امکان ورود متوالی کاغذ

 محفظه ایمن در برابر گرد وغبار و شرایط جوی که قابل قفل شدن است.

 بخش کامپیوتری که شامل صفحه کلید و صفحه نمایش با قابلیت خواندن آسان، چاپگر با امکان ورود متوالی کاغذ و برد حا فظه ای اسکنر است.

 حافظه برای ذخیره کلیه داده ها استفاده می شود که در محوطه کارخانه تهیه شده و به دفتر مرکزی جهت استفاده فرستاده می شود مثلا دراکسل (جهت صدور فاکتور)

چندین نوع اطلاعات می تواند در کارت حافظه ضبط شود:

1) اطلاعات مربوط به مشتری (اسم و آدرس)

2) اطلاعات پرسنلی

3) محل پروژه

4) محوطه کار

5) اطلاعات موادی که باید خردایش شود

این اطلاعات می تواند بر حسب وزن آنها (روز و ساعت توزین) چاپ شود.

مشخصات مواد و اسم پرسنل میتواند برای استفاده های آتی در روی کارت حافظه ذخیره شود و قابل تغییر در هر زمانی است.

اطلاعات ثبت شده نه تنها برای عملیات می رود، بلکه برای اطلاعات نوع مواد خرد شده در طی دوره های مختلف نیز می باشد و این موضوع به دلیل این است که لیست دقیق وزن و زمان انجام کار در برگه پرینت ثبت شده است، در واقع شما می توانید از اطلاعات مندرج در پرینت زمان فعالیت ماشین آلات و پرسنل را در خط تولید کنترل کنید.

ترازوی نوری تسمه نقاله

▪ ترازوی نوری تسمه نقاله مواد روی تسمه نقاله تخلیه را اندازه گیری می کند که مواد مذکور امواج نوری خود را به سمت دوربین ها فرستاده، دوربین ها این امواج را گرفته و این اطلاعات را تحلیل میکنند. این اطلاعات اندازه گیری شده توسط چاپگر کامپیوتر چاپ میشود . این سیستم جدید اندازه گیری در مقایسه سیستم معمول توزین مزایای زیادی دارد که شامل نکات زیر است :

▪ حجم مواد روی تسمه نقاله از طریق یک حسگر الکترونوری که اطلاعات اخذ شده را به بخش کامپیوتر انتقال می دهد، اندازه گیری می کند.

▪ شما می توانید در بخش خروجی چاپگر حجم مواد شکسته شده را دریافت کنید.

▪ حسگر با چار چوب کاملا متناسب است که دقیقا روی بخش بالایی تسمه نقاله تخلیه سوار میشود. این موضوع باعث جلوگیری از تماس مستقیم حسگر با مواد روی تسمه نقاله میشود که در سیستم های معمولی توزین به چشم میخورد بنا بر این سیستم Hartl Sensortechnik GmbH پوششی ندارد.

▪ سرعت تسمه نقاله بر روی فیدر واسطه که برروی غلتک سوار شده است تاثیر می گذارد.

▪ حسگر نسبت به گرد و خاک و لرزش غیر حساس است هنگامیکه هیچ بخش غیر متحرکی روی سیستم سوار نشده است.

▪ این مزیت همچنان تحمل وزن اضافه دستگاه را تضمین می کند بدون هیچ مغایرتی وقتی که شما زاویه مربوطه را عوض می کنید ( به صفر نمی گراید ). این مزیت عمده ای برای حداکثرانعطاف پذیری واقتصادی بودن در عملکرد دستگاه های مدرن سنگ شکن محسوب می شود که کاملا متحرک هستند.

محل نصب نوار

 محل نصب نوار می تواند در کف تونل، کارگاه استخراج، راهروها و یا به صورت آویزان در تونل باشد در تونلهایی که به علت اثرات استخراج محور تونل از حالت اولیه خارج می شود و پیامد آن این است که محیط تونل تحت تاثیر کنورژانس (همگرایی) قرار گرفته و فرو می نشیند یا کف تونل آماس می کند و یا بالاخره کناره های تونل جابجا می شود نوار به جای نصب بر روی شاسی که روی زمین تونل قرار گیرد به سقف آویزان می شود با تنظیم زنجیرها می توان نوار را در مسیر پیش بینی شده نگه داشت.

چند نمونه نوارنقاله:

نوار فولادی

 نوار فولادی مانند تسمه نقاله هایی که در فرودگاه ها هنگام تحویل بار به مسافر وجود دارد ساخته می شود. نوارهای نقاله به علت صرف انرژی زیاد و مشکل بودن نصب و جابجایی آن و نیز کم بودن انعظاف پذیری آن عملاً منسوخ شده است در ایران از این نوارها استفاده نشده است.

 نوار هوسترمن

 در نوار هوسترمن یک زنجیر بی انتها در زیر نوار تعبیه شده است که نوار در فواصل معین و کوتاه به آن زنجیر پیج می شود موتور مربوطه با حرکت دادن زنجیر نوار را نیز به حرکت درمی آورد مزیت این نوارها در این است که تنش های کشش در زنجیر پدید می آیند و در نتیجه می توان نوار را از جنس مناسبتری انتخاب کرد عیب نوار هوسترمن در این است که این نوار برای طول های کم به کار می رود و تحرک و سرعت چندانی نیز ندارد و به همین علت در معادن امروزی از این نوار چندان استفاده نمی شود.

 نوارهای مخصوص

 پاره ای اوقات لازم می شود که باربری در شیب های بیشتر از حد شیب نوار قرار گیرد. در این گونه موارد برای استفاده از نوار سطح باربری نوار با آج درست می شود البته این نوارهای کوتاه انجام می گیرد طریق دیگر برای باربری با شیب زیاد انتخاب دو نوار است که سطح زیرین یکی نزدیک به سطح رویی دیگری است واحد نوار بالایی بدون موتور و توسط بار روی نوار زیری به همراه بار می چرخد. نوار مخصوص دیگری ساخته می شود که برای بارگیری در واگنهای راه آهن بکار می رود. چون بارگیری در واگنهای مختلف انجام گیرد محل باراندازی نوار برای باراندازی در واگنهای مختلف به کمک جرثقیل تغییر می یابد.

 نوارهای مدرن

 سعی شده است نوارها بجای قرار گرفتن روی رولر بر بستری از باد (هوای فشرده) تکیه کنند تا بدین وسیله از اصطکاک نوار و رولر پرهیز شود و به سرعت آن افزوده شود. این نوع نوار هنوز در معادن کاربرد ندارد.

9980987868765897

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.