اسکارن

Telegram-logo
Instagram-logo
كيمبرليت ها

كيمبرليت ها سنگهاي اولترمافيك آلكالن (معمولاً پتاسيك) كمياب هستند. اهميت اين سنگها بدين خاطر است كه آنها حاوي مجموعه اي

تخلخل و نفوذ پذیری

تخلخل عبارت است از تمام خلل و فرج‌های موجود در رسوب یا سنگ که به دو صورت کل یا موثر

آشنایی با گنبدهای نمکی - Salt Domes
گنبدهای نمکی – Salt Domes

آشنایی با گنبدهای نمکی – Salt Domes بطور کلی برجستگی‌هایی که توسط نمک به علت حرکات و بالا آمدن آن

Baner-MineJobs
5/5 - (1 امتیاز)

https://www.mining-eng.ir/?p=925

فهرست مطالب

واژه اسکارن اولين بار در سوئد به عنوان يک اصطلاح معدني، براي توصيف گانگ کالک سيليکاته نسبتا درشت همراه با بعضي از ذخاير آهن به کار گرفته مي‌شد. طبق تعريف واژه اسکارن به سنگهايي اطلاق ميشود که از سيليکاته Mg,Ca,Fe تشکيل شده اند و در نتيجه جانشيني Mg,Fe,Al,Si در سنگهاي غني از کربنات (آهک يا دولوميت) حاصل مي‌شوند. اسکارن ها غالبا در نزديکي توده هاي نفوذي تشکيل مي شوند F91

  انواع اسکارن:
اسکارن ها مي توانند بر اساس معيارهاي مختلفي تقسيم بندي مي‌شوند: اگزواسکارن و اندواسکاران واژه هاي معمولي هستند که به ترتيب براي بيان پروتوليت رسوبي و آذرين به کار مي روند. اسکارن منيزيمي و کلسيک براي توصيف ترکيب شيميايي غالب پروتوليت و کانيهاي اسکارني حاصله به کار مي رود. اين واژه ها مي توانند به صورت ترکيبي هم بيان شوند. مثل اگزواسکارن منيزيمي، که شامل اسکارن فورستريت- ديوسپيدي تشکيل شده از دولستون مي باشد. هورنفلس کالک سيليکاته يک واژه توصيفي است که براي سنگهاي کالک سيليکاته دانه ريز حاصل از دگرگوني سنگهاي کربناته ناخالص مثل آهک سيلتي و شيل کربناته اطلاق ميشود. اسکارنهاي واکنشي از دگرگوني ايزوکميکال لايه هاي نازکي از سنگهاي شيلي و آهکي که به طور ميان لايه اي قرار گرفته باشند، تشکيل مي شوند.

  اسکارنوئيد:
اسکارنوئيد براي توصيف سنگهاي کالک سيليکاته نسبتا دانه ريز و فقير از آهن به کار مي رود که از نظر ژنتيکي حد واسط بين هورنفلس دگرگوني محض و اسکارن متاسوماتيکي دانه درشت محض مي باشد (بعضا اسکاران تراوشي نيز خوانده ميشود). اسکارنوئيد براي توصيف سنگهاي غني از گارنت با منشا نامعلوم به کار مي‌رود. در تمام واژه هاي فوق الذکر،ترکيب و بافت اسکارن توسط ترکيب و بافت پرتوليت کنترل مي شود اغلب ذخاير اسکارني که از لحاظ اقتصادي مهم اند از انتقال متاسوماتيکي در مقياس بزرگ حاصل مي شوند که در آن ترکيب سيال، کاني شناسي اسکارن و کانه هاي حاصله را کنترل مي کند.

  تکامل اسکارنها در زمان و مکان:
اسکارنها در همه جا و در سنگها ميزبان با هر سني يافت مي شوند. اگر چه اکثرا در واحدهاي سنگي کربناته تشکيل مي شوند، اما در بيشتر انواع سنگها شامل شيل، ماسه سنگ، گرانيت، بازالت و کوماتئيت نيز مي توانند تشکيل شوند. اسکارنها در طي دگرگوني ناحيه اي يا تماسي و در اثر فرايندهاي متاسوماتيکي سيالهاي با منشا ماگمايي، دگرگوني، جوي يا دريايي تشکيل مي شوند. اين ذخاير در جوار توده هاي نفوذي، در طول گسلها و زونهاي برشي اصلي، در سيستم هاي ژئوترمالي کم عمق، زير کف دريا و مناطق دگرگوني دفني عميق واقع در اعماق کم پوسته يافت ميشوند.
چيزي که در اين محيط هاي بسيار متفاوت باعث تمايز و تشخيص يک سنگ به عنوان اسکارن ميشود کاني شناسي خاص آن مي باشد که شامل تنوع وسيعي از کانيهاي کالک سيليکاته و ديگر کانيهاي مربوطه مي باشد که معمولا گارنت و پيروکسن غالب اند. بنابراين حضور اسکارن الزاما نشانگر يک جايگاه زمينشناسي خاص يا ترکيب سنگي ويژه نمي باشد اما تشکيل و توسعه آن نشان مي دهد که حرارت، فشار، ترکيب سيال و سنگ ميزبان در رنجي بوده که براي تشکيل کانيهاي اسکارني مناسب بوده اند.

1693 34

  کاني شناسي اسکارن:
تعريف و طبقه بندي کانسارهاي اسکارني بر اساس کاني شناسي آنها استوار مي باشد. بعضي از کانيها مثل کوارتز و کلسيت تقريبا در همه اسکارنها حضور دارند و بعضي ديگر همچون هوميت، پريکلاز، فلوگلوپيت، تالک، سرپانيتن و بروسيت مختص اسکارنهاي منيزيمي هستند و در اغلب ساير انواع اسکارنها حضور ندارند. به علاوه تعداد زيادي از کانيهاي حاوي قلع، بور، بريليوم و فلوئور نيز وجود دارند که پاراژنزهاي بسيار کمياب ولي مهمي را تشکيل مي دذهند. کاني هايي که هم براي طبقه بندي و هم براي اکتشاف اسکارنها مفيدند، مثل گارنت، پيروکسن و آمفيبول، در تمام انواع اسکارنها حضور دارند. و تنوعات ترکيبي مشخصي را از خود نشان مي دهند.

عاشق شروع کردن هستم، هنر من جنگیدن برای آرزوهام هست؛ دنبال این هستم که درک درستی از زندگی پیدا کنم و ازش لذت ببرم برای همین بیشترین سرمایه‌گذاری رو روی خودم می‌کنم.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
پیمایش به بالا

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.