هواکش ها و دمنده ها

Telegram-logo
Instagram-logo
تکنیک Rock Bolt “پیچ سنگ”

معرفی تکنیک Rock Bolt مقدمه یکی از سیستم های نگهداری سازه های زیرزمینی پیچ سنگها(Rock bolt)میباشند.طی چند دهه گذشته کاربرد پیچ سنگها در اهداف استحکام

آشنایی با رودهدر - Roadheader
آشنایی با رودهدر – Roadheader

آشنایی با رودهدر – Roadheader رودهدر (Roadheader) یک ماشین حفاری تقریباً کوچک است که برای حفر تونل‌های زیرزمینی داخل شهری و حفارهای کوچک استفاده می‌شود.

Baner-MineJobs
هواکش ها و دمنده ها در معادن
5/5 - (2 امتیاز)

https://www.mining-eng.ir/?p=173

فهرست مطالب

هواکش ها و دمنده ها در معادن

استفاده از هواکش و یا دمنده در محیط‌های بسته و زیرزمینی خصوصا معادن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که عدم استفاده از این وسیله حتی خطرات جانی نیز در بر دارد هواکش‌های ارائه شده طیف وسیعی از انواع دمنده‌ها و مکنده‌ها را شامل می‌شود که تعدادی از آنها به شرح ذیل می‌باشند

 

هواکش‌های پر قدرت کانالی (توربوفن‌ها و یا جت فن‌ها)

این ونتیلاتورهای معدنی با تخلیه هوا و یا هوارسانی در معادن و تونل‌ها یکی از بهترین و کاربردی ترین ونتیلاتورها می‌باشد این ونتیلاتورها قابلیت استفاده از موتورهای ضد انفجار جهت مناطق گازی و یا استفاده از پروانه الومنیومی جهت محیط های اسیدی و دارای خورندگی است همچنین موتور این ونتیلاتورها بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم با پروانه در ارتباط است

mine ventilation 03

نوع دیگر از فن ها ونتیلاتورهای سانترفیوژ هستند که دارای مکش و دمش بالاتری نسبت به نوع اکسیال است این ونتیلاتورها نیز قابلیت نصب الکتروموتورهای ضد انفجار را دارند و همچنین جهت ورود و خروج هوا در این مدل برخلاف نوع اکسیال که هم محور است با زاویه ۹۰ درجه است

همچنین انواع دیگری از جت فن ها و ونتیلاتورها در صنایع و تونل‌ها کاربرد دارند که ذکر همه انها ضروری به نظر نمی‌رسد

 

ونتیلاتور (باد بزن)

ونتیلاتورهای تونلی: ونتیلاتورها و یا جت فن‌ها نوعی فن هستند که فشاری بالاتر از هواکش‌های کانالی دارند و برای مصارف مختلفی از جمله تهویه تونل‌ها ساخته می‌شوند و معادن تولید و بنا به نوع استفاده دارای مدل‌ها و تیپ‌های متفاوتی هستند. این فن‌ها در دو نوع کلی دمنده و یا مکنده و همچنین بنا به نوع موتور انها در دو نوع پنوماتیکی و یا الکتریکی تقسیم بندی می‌شوند.

هواکش ها و دمنده ها در معادن

همچنین ونتیلاتورها بسته به کاربرد دارای تیپ‌های متفاوتی از قبیل ونتیلاتورهای محوری و یا سانتری فیوژ می‌باشند ونتیلاورهای تونلی که در معادن گازدار و یا تونل‌های دارای گازهای قابل انفجار استفاده می‌شوند دارای موتورهای الکتریکی ضد انفجار و یا پنوماتیکی هستند. در ذیل به معرفی و مشخصات فنی این ونتیلاتورها می‌پردازیم که راهنمای شما در انتخاب صحیح آنها می‌باشند.

 

انواع ونتیلاتورها:

 • توربوفن‌های محوری AXIAL
 • ونتیلاتورهای سقفی محوری FRA
 • ونتیلاتور سقفی سانتریفیوژ FRC
 • ونتیلاتورهای سانتریفیوژ
 • ونتیلاتورهای سیرکولاسیون PLUGIN
 • ونتیلاتورهای محوری پنوماتیک

 

چند نمونه ونتیلاتور را در زیر می‌توانید ببینید:

هواکش ها و دمنده ها در معادن

Untitled7656

 

هواکش چیست؟ و چند نوع است؟

ونتیلاتورهای معدنی
ونتیلاتورهای معدنی

عامل اصلی تصفیه کننده هوا را فیلتر و مجموعه فیلتر با محفظه آن و ضمائم دیگر را اصطلاحاً هواکش می‌نامیم. با توجه به مشخصات فنی موتورها، هواکش‌های مختلف برای تصفیه هوای مورد نیاز آنها ساخته می‌شوند. شرایط مختلف اقلیمی نیز بایستی در ساخت هواکش‌ها در نظر گرفته شود. انواع مختلف هواکش‌های مرطوب، روغنی، خشک و سیکلون به عنوان پیش تصفیه و هواکش‌های ترکیبی برای موتورهای مختلف و شرایط متفاوت ساخته می‌شوند.

آیا گرد و غبار و آلودگی هوا به قدری مهم است که بایستی هواکش‌های مختلف ساخته شود؟

بله – هوا را از نظر آلودگی می‌توان به محیط کم گرد و غبار، محیط با گرد و غبار متوسط و محیط با گرد و غبار زیاد تقسیم نمود.

کدام هواکش‌ها برای هر یک از شرایط محیطی فوق پیشنهاد می‌شوند؟

نمی توان تقسیم بندی دقیقی در این مورد انجام داد ولی برای شرایط مختلف، هواکش‌های زیر را توصیه می‌کند:

 • محیط های کم گرد و غبار – هواکش‌های مرطوب
 • محیط های پر گرد و غبار – هواکش‌های ترکیبی
  • هواکش‌های روغنی با سیکلون​
  • هواکش‌های پیکو سیکلون

 

عاشق شروع کردن هستم، هنر من جنگیدن برای آرزوهام هست؛ دنبال این هستم که درک درستی از زندگی پیدا کنم و ازش لذت ببرم برای همین بیشترین سرمایه‌گذاری رو روی خودم می‌کنم.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها