Telegram-logo
Instagram-logo
کمپاس و کاربردهاي آن

مهارت در استفاده از ابزار هاي زمين شناسي براي زمين شناس امروز بسيار مهم و اساسي به نظر مي رسد و مي تواند او را

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=597

فهرست مطالب

روش های استاندارد ثبت مختصات را سیستم مختصات می نامند. موقعیت ها در سیستم اطلاعات جغرافیایی می تواند نسبی یا مطلق باشد. که در موقعیت مطلق موقعیت ها نسبت به کل زمین ثابت هستند و با توجه به یک مبداء یا نقطه صفر سنجیده می شوند.

22

روش های استاندارد ثبت مختصات را سیستم مختصات می نامند. موقعیت ها در سیستم اطلاعات جغرافیایی می تواند نسبی یا مطلق باشد. که در موقعیت مطلق موقعیت ها نسبت به کل زمین ثابت هستند و با توجه به یک مبداء یا نقطه صفر سنجیده می شوند.

12

انواع سیستم های مختصات در GIS

دو نوع معمول سیستم مختصات که در سیستم اطلاعات جغرافیایی بیشتر کاربرد دارد عبارتند از:

سیستم مختصات جهانی یا کروی همچون طول و عرض جغرافیایی. این سیستم اغلب بعنوان سیستم مختصات جغرافیایی بیان می شود.

یک سیستم مختصات تصویری تحت عنوان UTM.

 

سیستم مختصات جغرافیایی (GCS):

 یک روش برای توصیف موقعیت مکانی در سطح زمین است. GCSاغلب به اشتباه  datumنامیده می شود در حالی که datumفقط بخشی از سیستم مختصات جغرافیایی است. طول و عرض جغرافیایی، زوایای اندازه گیری شده از مرکز زمین تا نقطه ای در روی سطح زمین هستند.

22

 

عرض جغرافیایی در راستای شمالی – جنوبی اندازه گیری می شود ( خط استوا صفر درجه است ). اغلب در نیمکره شمالی عرض جغرافیایی مثبت و در نیمکره جنوبی منفی است. طول جغرافیایی در راستای شرقی – غربی بر مبنای نصف النهار مبداء ( صفردرجه ) اندازه گیری می شود. غرب نصف النهار مبداء اغلب طول جغرافیایی منفی و شرق آن مثبت است.

 

32 

سیستم تصویر

تعیین سیستم تصویر یکی از ارکان اصلی در تهیه نقشه است. این کار یک روش ریاضی برای تبدیل اطلاعات مربوط به زمین سه بعدی به یک نقشه مسطح دو بعدی می باشد.  سیستم تصویری بر طبق سطح تصویری به کار رفته طبقه بندی می شوند: مستوی، مخروطی و استوانه ای .

سیستم تصویری   مستوی (Azimuthal): یک صفحه را بر کره مماس می کنند.

42

 

سیستم تصویر  مخروطی  (Conic): در این سیستم مخروطی را بر کره مماس می کنند اگر این مخروط را باز کنیم تصویر نصف النهارات به صورت خط مستقیم و تصویر مدارات به صورت قوس هایی از دایره به مرکز مخروط در خواهد آمد. ( لمبرت )

52

سیستم تصویر استوانه ای)  (Cylindrical: استوانه ای را بر کره مماس کرده ( مرکاتور)

 

62

 

سیستم UTM (Universal trasver mercator ) :

 این سیستم از نوع سیستم تصویر استوانه ای می باشد. در این سیستم زمین به 60 زون تقسیم می شود. که هر کدام شامل 6 درجه طول جغرافیایی و از قطب شمال تا قطب جنوب کشیده شده است. منطقه اول از طول 180 درجه غربی از خط بین المللی زمان شروع و به سمت شرق یعنی تا طول 174 درجه غربی ادامه دارد. آخرین منطقه یعنی زون 60 از 174 درجه شرقی شروع و  به خط بین المللی زمان می پیوندد. برای محاسبه زون مربوط به هر منطقه در این سیستم به صورت ذیل عمل می کنیم:

 

(۶/طول جغرافیایی) -۳۰ =  برای مناطق غربی  

(۶/طول جغرافیایی) +۳۰=    برای مناطق شرقی

اگر عدد به دست آمده اعشاری باشد به سمت عدد یزرگتر گرد می شود

 

سیستم شبکه نظامی (Military Grid System):

نوع دوم از سیستم مختصات یو تی ام است که از سال 1974 توسط ارتش آمریکا و بسیاری از سازمان های دیگر مورد استفاده قرار گرفت. در شبکه نظامی برای مشخص کردن موقعیت ها از حروف استفاده می شود. در این سیستم نیز زمین از غرب به شرق به 60 منطقه تقسیم می شود هر یک از مناطق نیز به نوارهای عرضی 8 درجه ای تقسیم می شوند.که با حروف C  تا X  ( به غیر از حروف Iو O بخاطر شباهت با اعداد صفر و یک ) نامگذاری می شوند. بنابراین زمین به 1200 قطعه در ابعاد 6 در 8 درجه تقسیم می شود.

برای ارزیابی سیستم تصویری باید بدانیم که هنگام انتقال از حالت کره یا بیضوی به نقشه چه تغییراتی ایجاد شده است. برخی از سیستم های تصویر شکل ها را حفظ می کنند که به سیستم تصویر مشابه ( Conformal )  معروفند. در این سیستم خطوط طول و عرض جغرافیایی شبکه ای با زوایای قائم هستند. سیستم تصویر لمبرت و مرکاتور نمونه هایی از این سیستم هستند.

سیستم تصویری که در آن مساحت ها حفظ می شود سیستم تصویر معادل نامیده می شود. از جمله این سیستم تصویر می توان سیستم تصویر آلبرز (Albers)و سیستم تصویر سینوسویدال (Sinusoidal)  را نام برد.

سیستم تصویر مختلط که نه معادلند و نه مشابه.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.