روش ژئوفیزیک مگنتوتلوریک (MT)

Telegram-logo
Instagram-logo
Baner-MineJobs
4/5 - (1 امتیاز)

https://www.mining-eng.ir/?p=1783

فهرست مطالب

  روش مگنتوتلوریک(MT) یک فن ژئوفیزیکی سطحی غیر فعال(passive) است که از میدان های سطحی غیر فعال الکترومغناطیسی طبیعی زمین برای بررسی ساختار مقاومت ویژه الکتریکی زیرسطحی استفاده می کند. عمق بررسی روشMT بسیار بیشتر از دیگر رو شهای الکترومغناطیسی است. این روش را می توان برای کاوش های زیرسطحی از اعماق د هها متر تا اعماق د هها کیلومتر به کاربرد (وزوف، 1991 ).

مگنتومتری

روش مگنتوتلوریک(MT) یک فن ژئوفیزیکی سطحی غیر فعال(passive) است که از میدان های سطحی غیر فعال الکترومغناطیسی طبیعی زمین برای بررسی ساختار مقاومت ویژه الکتریکی زیرسطحی استفاده می کند. عمق بررسی روشMT بسیار بیشتر از دیگر رو شهای الکترومغناطیسی است. این روش را می توان برای کاوش های زیرسطحی از اعماق د هها متر تا اعماق د هها کیلومتر به کاربرد (وزوف، 1991 ). اساس این روش اندازه گیری همزمان میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی زمین می باشد. برای اندازه گیری میدان الکتریکی ازالکترودهای آنتی پلاریزه که در خاک مدفون می شود استفاده می شود.الکترودها دردوجهت عمود برهم درراستای شمالی جنوبی (x)وشرقی غربی(y) با فاصله یک صد مترازهم قرارمی گیرند.

مگنتومتری

شکل زیر کل رونددریافت اطلاعات لازم روش مگنتوتلوریک رانشان می دهد

mag2
 

(تصویر الکترود)

mag3

(تصویر کویل های مغناطیسی)
مگنتومتری

 
دراین روش فرض براین است که میدان های الکتریکی ومغناطیسی امواج الکترومغناطیسی تغییرچندانی ندارندودرابعادچند ده کیلومتری میدان مغناطیسی وضعیت ثابتی رانشان می دهدوبااندازه گیری این دو میدان می توان ضریب امپدانس ودر نهایت مقاومت وﻳﮋه را به دست آورد.
 Zxx=|Ex/Hx|      Zxy=|Ex/Ey
از طریق تانسور اپدانس نتیجه می دهد:
  ρxy= 1/µω | Zxy|²
ρ: مقاومت وی‍ﮊه  
µ: نفوذپذیری مغناطیسی   
ω:فرکانس
و در نهایت از طریق مقاومت وی‍زه می توان منطقه را مورد مطالعه قرار داد. برداشت هرنقطه ۱۲ـ۲۴ ساعت طول می کشد تا میدان های مغناطیسی هم را تقویت کنند به همین دلیل این روش بعد از روش ها اکتشاقی لرزه یکی از پر هزینه ترین روش های ژئوفیزیکی محسوب می شود.
به طور کلی برای برداشت های مغناطیسی می بایست وجود نویز های مغناطیسی را در نظر گرفته و اثر آن را حذف کرد برای مثال در روزهایی که طوفان های خورشیدی وجود دارد ازبرداشتهای مغناطیسی باید خودداری شود.

عاشق شروع کردن هستم، هنر من جنگیدن برای آرزوهام هست؛ دنبال این هستم که درک درستی از زندگی پیدا کنم و ازش لذت ببرم برای همین بیشترین سرمایه‌گذاری رو روی خودم می‌کنم.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.