انـــــــواع چشمه های آبهاي معدنی Mineral springs”Inorganic Water

Telegram-logo
Instagram-logo
انواع شکست های مهم در شیروانی ها
انواع شکست های مهم در شیروانی ها

انواع شکست های مهم در شیروانی ها 1. مقدمه مطالعه و تحلیل پایداری شیروانی­‌ها و نحوه پایدارسازی آن­‌ها از مهم­‌ترین و حساس‌­ترین مسائل در اغلب

Baner-MineJobs
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=2683

فهرست مطالب

آبهاي معدني ( Inorganic Water ) ، آبهايي هستند که در يک کيلوگرم آنها لااقل هزار ميلي گرم نمک و يا 250 ميلي گرم انيدريد کربنيک آزاد موجود است آبهاي معدني ، از چشمه‌هاي طبيعي يا چشمه‌هايي که مصنوعا ايجاد کرده‌اند، جريان دارند و آنها را در همان سرچشمه در ظرف مخصوصي پر مي‌کنند و براي مصرف حمل مي‌نمايند. آب چشمه‌ها بطور کلي داراي نمکهايي هستند که در موقع عبور آب از سطح زمين در آن حل شده ولي آب مقطر فاقد اين نمکهاست. مقدار اين نمکها در آبهاي معدني بمراتب زيادتر و لااقل به يک در هزار مي‌رسد.

 582552011021236635914725023910171012948

◄ ترکيبات آب معدني:

در آب معدني ترکيباتي مانند نمکهاي يد و ترکيبات آرسنيک و ترکيبات گوگرددار و مواد راديواکتيو و نظير آنها وجود دارد که در آب معمولي نيست. از آنجائيکه ترکيبات قشر زمين در نقاط مختلف ، متفاوت مي‌باشد، مسلم است که ترکيبات آبهاي معدني هم فرق مي‌کند. مثلا در يک آب معدني مقدار کلرور سديم زيادتر و در آب معدني ديگر مقدار آهک زيادتر است.

◄ طبقه بندي آبهاي معدني:

آبهاي معدني را از روي اينکه چه ترکيبي بيشتر در آن وجود دارد طبقه بندي کرده‌اند.

◄ آبهاي معدني اسيدي:

اين آبها بايد لااقل در يک ليتر ، يک گرم انيدريد کربنيک طبيعي آزاد محلول داشته باشد. مهمترين چشمه‌هاي انيدريد کربنيک‌دار در آلمان ، چشمه‌هاي مارين‌باد و چشمه زائربرون در هارتي و غيره مي‌باشد. در ايران هم آب ترش راه رشت و آب علي از چشمه‌هاي مهم مي‌باشد. چشمه‌هاي قليايي که داراي قسمت اعظم از کربنات سديم مي‌باشند، معروفترينشان ، چشمه‌هاي سالسبرون در آلمان و ويشي__ در فرانسه مي‌باشد.

فوايد آن براي بدن: انيدريد کربنيک محلول در آب موجب تسريع حرکت دودي‌شکل روده مي‌گردد و مقدار عصاره‌هايي که در روده ريخته مي‌شود را زيادتر مي‌کند. در نتيجه ، هضم غذا تسريع مي‌شود. همچنين موجب زياد شدن اسيد کلريدريکي که در معده توليد مي‌شود، مي‌گردد و اثر اشتها آور دارد. آبهاي قليايي نيز فعاليت معده را زياد مي‌کنند و اسيد معده را از بين مي‌برند و در معالجه درد مفاصل مؤثرند.

◄ آبهاي معدني سولفات سديم‌دار:

آب اين چشمه‌ها داراي سولفات سديم مي‌باشند، ولي علاوه بر آن ، اغلب کلرور سديم و بي‌کربنات سديم هم دارد. مهمترين چشمه‌هاي سولفات سديم‌دار چشمه‌ مارين‌باد و چشمه‌ الستر در ساکسن و غيره در آلمان مي‌باشد.

◄ آب چشمه‌هاي تلخ:

مهمترين ماده شيميايي که در آب اين چشمه‌ها موجود است و موجب تلخي مزه آنها مي‌گردد، سولفات منيزيم مي‌باشد، اما علاوه بر سولفات منيزيم ، اکثرا سولفات سديم و کلرور سديم هم در آنها وجود دارد. مهمترين چشمه‌هاي تلخ در آلمان مي‌باشند. چشمه فريدريک هال در ماينينگن و چشمه مدکنت هايم در ورتنبرگ است. آبهاي تلخ اثرات خوبي در برطرف کردن يبوست و چاقي دارند. آشاميدن آب اين چشمه‌ها براي اشخاص ضعيف و کم خون و مسلول و نظير اين‌ها خوب نيست.

◄ چشمه‌هاي کلرور سديم:

در آب اين چشمه‌ها بيش از يک گرم املاح در ليتر موجود است و بيشتر اين املاح نيز کلرور سديم مي‌باشد. چشمه‌هاي کيسينگن و نوي‌هاس واقع در آلمان از مهمترين چشمه‌ها مي‌باشند.

فوايد آن براي بدن: اشخاصي که مبتلا به سو هاضمه و يا چاقي زياد مي‌باشند و يا دستگاه تنفسي آنها خوب کار نکند، بر اثر آشاميدن اين آبها بهتر مي‌شوند.

◄ آبهاي آهن‌دار:

آبهايي که در يک ليتر آب آنها بيش از ده ميلي گرم آهن به حالت محلول موجود باشد، از آنجائي که آب هاي آهني زود تجزيه و آهن آنها ته نشين مي‌شود. معمولا در همان سرچشمه‌ آنرا مي‌آشامند. نمونه‌اي از چشمه‌هاي آهندار در ايران آب گرم محلات است. مهمترين چشمه‌هاي آهني در آلمان چشمه‌هاي پيرمونت و چشمه شوالباخ و چشمه الکسي باد و غيره مي‌باشد. آبهاي آهن‌دار براي درمان کم خوني بسيار مفيد مي‌باشد.

◄ آبهاي گوگردي:

اين آبها داراي هيدروژن سولفوره آزاد و يا هيدروسولفور و يا هر دوي اينها مي‌باشند ( بوي هيدروژن سولفوره ، شبيه بوي تخم مرغ گنديده است). آبهاي گوگردي در اسک لاشاپل(آخن ـ آلمان ) همچنين در بادن نزديک وينه و در اکس لبن هم موجود است. در ايران نيز آب اسک ، نمونه‌اي از آبهاي گوگردي است. آب هاي گوگردي در درمان روماتيسم و امراض جلدي و مسموميت هاي فلزي تجويز مي‌شود.

◄ آبهاي ‌آهک‌دار:

اين آبها داراي نمکهايي هستند که قسمت اعظم آنها کربنات اسيد کلسيم و کربنات اسيد منيزيم و گچ و انيدريد کربنيک مي‌باشد. در آلمان چشمه‌هاي آن در ويلدونگن و وايسن بورگ و محلهاي ديگر واقع مي‌باشد. در ايران آب گرم راه همدان نمونه‌اي از آبهاي آهک‌دار مي‌باشد.

فوايد آن براي بدن: آب هاي آهکدار در درمان نارسايي کليه و درمان نارحتي اعصاب و درمان اگزماي پوست و غيره توصيه شده‌اند.

◄ چشمه‌هاي آرسنيک‌دار:

اين چشمه‌ها داراي مقدار جزئي آرسنيک هستند که بعلت کمي مقدار اثر کشندگي ندارد بکله بطور کلي براي تقويت بکار مي‌رود. محل اين چشمه‌هاي دورک هايمر ماکس کول واقع در آلمان و چشمه لويکو واقع در شمال ايتاليا مي‌باشد.

فوايد آن براي بدن: آشاميدن آب اين چشمه‌ها براي رفع کم خوني و ضعف ناشي از کمي غذا و غيره مفيد است.

◄ آب هاي يددار:

آب اين چشمه‌ها را بيشتر براي آشاميدن و نه حمام گرفتن مصرف مي‌کنند و يد موجود در آنها ، هم دستگاه گوارش و هم غدد گلو را تصفیه می کند

عاشق شروع کردن هستم، هنر من جنگیدن برای آرزوهام هست؛ دنبال این هستم که درک درستی از زندگی پیدا کنم و ازش لذت ببرم برای همین بیشترین سرمایه‌گذاری رو روی خودم می‌کنم.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.