Telegram-logo
Instagram-logo
سیستم های مختصات جغرافیایی

روش های استاندارد ثبت مختصات را سیستم مختصات می نامند. موقعیت ها در سیستم اطلاعات جغرافیایی می تواند نسبی یا مطلق باشد. که در موقعیت

کمپاس و کاربردهاي آن

مهارت در استفاده از ابزار هاي زمين شناسي براي زمين شناس امروز بسيار مهم و اساسي به نظر مي رسد و مي تواند او را

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=393

فهرست مطالب

کمپاس – شیب سنج برای اندازه گیری: 1- جهت یابی سطوح زمین شناسی و خطواره ها نسبت به شمال و 2- زاویه ی شیب عوارض زمین شناسی نسبت به افق. این اجازه می دهد به ثبت دقیق عوارض هندسی ایجاد شده. کمپاس – شیب سنج همچنین میتواند در تعیین مکان دقیق در یک نقشه توپوگرافی بکار رود.

دو نوع اصلی کمپاس – شیب سنج برونتون و سیلوا می باشند. دقت کمپاس برونتون بیشتر است و  کاربردهای بیشتری دارد. هرچند این کمپاس دارای اندازه بزرگتری هست و گران قیمت تر است. دقت کمپاس سیلوا برای بیشتر اهداف کافی است و به دلیل اینکه این دو کمپاس دارای طراحی متفاوتی هستند عملکردشان برای بعضی  اندازه گیریها متفاوت است. هر دو کمپاس برونتون و سیلوا برای نشانه روی نقاط دور مناسب نیست.

کمپاس – شیب سنج از یک قطب نمای مغناطیسی و وسیله ای برای اندازه گیری مقدار زاویه ی شیب یک سطح نسبت به افق تشکیل شده است.

بخش های مختلف کمپاس برونتون:

بخش های مختلف کمپاس سیلوا

شیب سنجها

شیب سنج در ساختمان تمام کمپاس ها بکار نرفته است.شیب سنج را می توان بصورت جداگانه خریداری نمود.

درجه بندی کمپاس

کمپاس ها را می توان به روشهای مختلفی درجه بندی کرد. طریقه ی اصلی استفاده از روش رایج 360درجه ای و 400 گرادی در یک دایره ی کامل است. چنانچه درجه را انتخاب کنید باید درجه بندی کمپاس را بین چهار ربع صفر تا 90 درجه مشخص کنید، یا اینکه بصورت یک دایره ی کامل بین صفر  تا 360 درجه قرائت کنید(درجه بندی آزیموت ).

روش کار با کمپاس

براي برداشت اطلاعات بوسيله يک کمپاس دو روش عمده وجود دارد:

1 ) روش مستقيم: در اين روش بدنه کمپاس مستقيما با ساختار مورد نظر تماس داشته و اطلاعات دقيق برداشت مي شود.

 2 ) روش غير مستقيم: در اين روش کمپاس با ساختار مورد نظر فاصله دارد و اطلاعات از راه دور برداشت مي شود. به اين روش نشانه روي مي گويند، يعني کاربر کمپاس بوسيله کمپاس به سمت سوژه مورد نظر نشانه رفته و اطلاعات مورد نظر خود را برداشت مي کند.

برای نشانه روی نقاط دور به وسیله ی کمپاس آینه ای نظیر برونتون و سیلوا، کمپاس تا حد کمر نگه داشته می شود و نقطه ی دور در ردیف اهرم نشانه روی قرار می گیرد، بنابراین هر دو در داخل آینه منعکس می شوند و تار مویی به صورت نیمسازی در میان آن قرار می گیرد. چنانچه کمپاس حباب تراز کننده نداشته باشد، زمانی که حرکت عقربه تقریباً متوقف می شود با تعیین حد متوسط محدوده ی نوسان می توان برینگ را قرائت کرد. در تصویر زیر روش صحیح نگه داشتن کمپاس برونتون برای نشانه روی یک نقطه ی دور  نشان داده شده.

جهت یابی یک سطح شیب دار

جهت یابی یک سطح شیب دار بیشترین نوع عمومی اندازه گیری در زمین شناسی است : برای مثلاً یک سطح شیب دار، یک سطح رخ یا سطح گسل. سه پارامتری که نیاز است اندازه گیری و ثبت شوند به شرح ذیل است:

 • ماکزیمم زاویه ی شیب سطح ( مقدار شیب ) نسبت به افق
 • جهت یابی سطح شیب دار نسبت به شمال
 • جهت کلی شیب

شکل فوق امتداد، شیب و جهت شیب یک صفحه را نشان می دهد.

تعیین جهت یابی سطح شیب دار به وسیله ی روش مستقیم

جهت یابی سطح شیب دار معمولاً با استفاده از روش تماسی اندازه گیری می شود. در ادامه این روش را برای کمپاس سیلوا و برونتون توضیح خواهیم داد.

 • جهت یابی عمومی

بهترین سطحی را که نماینده ی کل شیب سطح برای اندازه گیری است را پیدا کنید. جهت عمومی شیب را به وسیله ی نگاه کردن به سطح یا اینکه شما می توانید با ریختن یک سیال روی بستر لایه بندی تا ببینید چطور جریان پیدا می کنید را تعیین کنید. در بعضی موارد ممکن است نیاز باشد تا برای هموار کردن اختلافات سطح از دفترچه یادداشت یا تخته روی سطح لایه بندی

 • طرز قرار دادن شیب سنج

 • مقدار شیب

مکان لبه کمپاس که مبنی بر درجه بندی شیب سنج است را روی سطح شیب دار قرار داده، لبه باید موازی با جهت بیشترین شیب  باشد.با دقت کمپاس را اندکی بچرخانید تا خط بیشترین شیب را پیدا کنید.

بیشترین شیب را بخوانید. در این مورد 12 درجه است.

 • جهت امتداد

جهت امتداد دقیقاً عمود بر جهت شیب است.لبه کمپاس را در طول خط امتداد قرار دهید. و تراز افقی آن را تنظیم کنید.

چرخش صفحه مدرج کمپاس چنانکه خطوط عقربه کمپاس

اندازه گیری به وسیله ی کمپاس برنتون

 • جهت امتداد

جهت امتداد دقیقاً عمود بر جهت شیب است.لبه کمپاس را در طول خط امتداد قرار دهید. و تراز افقی آن را تنظیم کنید.

امتداد را از روی صفحه مدرج قرائت کنید. در این مورد 008 درجه است

 • مقدار شیب

لبه کمپاس را با زاویه 90 درجه روی سطح لایه بندی قرار دهید. بازوی شیب سنج را حرکت داده تا حباب داخل تراز حباب دار نشان دهد که تراز است.

بیشترین شیب را قرائت کنید که در این نمونه 12 درجه است.

 • جهت شیب

آخرین اندازه گیری، جهت شیب لایه است. که در این مورد شرقی است.

 • ثبت

جهت یابی ها را در دفترچه یادداشت ثبت کنید در این مورد به صورت ذیل است:

008/12E

در نظر داشته باشید که امتداد معمولاً به صورت یک عدد سه رقمی است

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

 • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
 • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
 • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
 • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
 • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
 • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
 • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.