ردکردن این
Baner-Telegram
Baner-instagram

مطالب مرتبط

Baner-MineJobs
Baner-dictionary

https://www.mining-eng.ir/?p=1261

روش کار روش انعکاسي لرزه اي
روش انعکاس لرزه اي با امواج صوتي شناور کار مي کند. اين امواج در مرز بين انواع مختلف سنگها توليد مي شود. انعکاس هاي ثبت شده به صورت خطوط سياه رنگ در در مقطع لرزه اي به نمايش در مي آيند. مقطع لرزه اي مشابه مقاطع زمين شناسي رسم مي شود، اما نيازمند تفسير مي باشد.

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)


يک تفاوت عمده ميان مقاطع زمين شناسي و مقاطع لرزه اي وجود دارد و آن اين است که در محور عمودي به جاي زمان از عمق استفاده مي شود. در پوسته زمين، امواج لرزه اي به طور متوسط با سرعت 6000 متر در ثانيه حرکت مي کنند بنابراين در عمق سه کيلومتري براي اينکه امواج بتوانند حرکت کنند، يک ثانيه طول ميکشد.
تفاوت ديگري که بين اين دو نوع مقطع وجود دارد اين است که انعکاس ها بين منبع و دريافت کننده ترسيم مي شوند. فرآيندي که انعکاس امواج طي آن در موقعيت فضايي حرکت مي کند، به صورت مهاجرت تعريف مي شود و مقطع لرزه اي حاصل به عنوان مقطع مهاجر شناخته مي شود.
علم ليتوپروب با روش انعکاس لرزه اي کار مي کند، زيرا روش ژئوفيزيکي است که تصاوير بسيار خوبي از زير سطح زمين تهيه مي کند. در واقع با استفاده از اين علم عوارض قابل نقشه برداري مانند گسلها، چين خوردگي ها و مرزهاي ليتولوژي که در عمق دهها متري قرار دارند و اندازه گيري شده اند، و تصاويري که به صورت جانبي در اعماق 100 ها کيلومتري و اعماق 50 کيلومتري يا بيشترتهيه شده اند، بدست مي آيد.
پروفيل سازي انعکاس لرزه اي يکي از روشهاي مهمي است که در صنعت اکتشاف نفت براي تله هاي هيدروکربني موجود در حوضه هاي رسوبي به کار برده مي شود. در اوايل دهه 1960 با استفاده از اين روش به مطالعه پوسته عميق پرداختند و در اواخر دهه 1970 تکنولوژي انعکاس به عنوان روش پايه براي مطالعات پوسته عميق مورد استفاده قرار گرفت.

بدست آوردن اطلاعات لرزه اي
در سطح زمين، در ليتوپروب ازارتعاش کننده هاي قابل نصب بر روي کاميون استفاده مي شود (روش ارتعاشي) و معمولاً ديناميت هم مورد استفاده قرار مي گيرد. در دريا، از تفنگ هاي بادي پيکاني، که هواي فشرده شده را به خارج پرتاپ مي کنند، استفاده مي شود. سيگنال هاي انعکاس يافته توسط ژئوفون ها، يا هيدروفونها در دريا که مشابه ميکروفون هاي معمولي هستند، ثبت مي شوند.
طي اکتشافات لرزه اي، يک کابل همراه با دريافت کننده هايي که به آن متصل شده اند در فواصل زماني مشخص در سطح زمين يا بر روي برج مستقر در کشتي حرکت مي کند. منبع در خطوط لرزه اي حرکت ميکند و امواج لرزه اي در فواصل زماني منظم توليد مي شود. هنگامي که پرتاب اتفاق مي افتد، سيگنالها در مدت زمان مشخص در هر يک از ژئوفون هايي که در کابل قرار گرفته اند، ثبت مي شود و آثار لرزه اي توليد ميشود. آثار لرزه اي هر پرتاب (که Shot gather ناميده مي شود) در يک نوار مغناطيسي در کاميون، ثبت ميشود.
پس از توليد پالس در منبع، با گذشت زمان مشخص، انعکاس امواج لرزه اي از زير سطح زمين به ژئوفونها ميرسد. اگر ما سرعت صوت در زمين و شکل هندسي مسير موج را بدانيم، ميتوان مدت زمان حرکت امواج لرزه اي را به اعماق تبديل کرد. با اندازه گيري زمان دريافت امواج انعکاسي در موقعيت هاي مکاني متوالي ميتوان يک پروفيل يا مقطع از زمان هاي حرکت امواج لرزه اي تهيه کرد.
روش انعکاس لرزه اي امواج صوتي در سطح زمين را که از سطح مشترک لايه هاي زيرسطحي انعکاس يافته است، ثبت مي کند. در اين سطوح مشترک در چگالي و سرعت هدايت امواج صوتي تغييرات مهمي اتفاق مي افتد. الگوي انعکاس توسط قوانين انعکاس اسنل توصيف مي شود.

اکتشافات انعکاس لرزه اي براي تعيين ضخامت و ساختمان زمين شناس زير سطحي و معمولاً براي اکتشاف هيدروکربن ها و اکتشافات معدني، مطالعات زمين لرزه و تکتونيک و در محيط زيست دريايي براي مشخص شدن جزئيات استراتيگرافي (به عنوان مثال، موقعيت و ضخامت نهشته هاي ماسه اي ساحل) به کار ميرود.

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)

در آزمايش هاي انعکاسي، آناليزها بر اساس ميزان انرژي دريافتي پس از توليد حرکت زمين استوار است. به خصوص، آناليزهايي حرکت زمين که از سطوح مشترک زير سطح زمين توليد شده اند. در واقع، لرزه شناسي انعکاسي نوع پيشرفته سيستم هاي صوتي است که در محيط هاي دريايي، کشتي ها و سيستمهاي رادار مورد استفاده قرار مي گيرد. علاوه براندازه گيري زمان دريافتي، پردازش انعکاس لرزه اي، اطلاعاتي را درباره دامنه و شکل حرکت زمين نشان مي دهد. ساختمان هاي زيرسطحي از لحاظ شکلي پيچيده هستند اما مانند روش هاي انکساري به صورت مرزهاي جداگانه مواد با پارامترهاي الاستيکي تفسير مي شوند.

مزایا و معایب روش لرزه نگاری انعکاسی

مزایا
روشهاي لرزه اي انعکاسي در همه نوع سرعت هايي که در لايه هاي مختلف زمين توليد ميشوند، ميتوانند کار کنند. مشاهدات لرزه اي انعکاسي در مناطقي که از لحاظ زمين شناسي پيچيده هستند، به راحتي قابل تفسير مي باشند. مشاهدات لرزه اي انعکاسي کليه ميدان هاي موجي را مورد استفاده قرار مي دهند (زمان حرکت زمين در مسافت هاي مختلف بين منبع توليد کننده موج و دريافت کننده). با استفاده از داده هاي لرزه اي انعکاسي براحتي زير سطح زمين مدل سازي مي شود.

معایب
از آنجايي که براي بدست آوردن تصوير درستي از لايه هاي زير سطحي زمين در روش انعکاسي به منابع توليد کننده موج و دريافت کننده هاي زيادي احتياج مي باشد، مشاهدات لرزه اي انعکاسي گرانقيمت هستند. پردازش لرزه اي انعکاسي بسيار به کامپيوتر وابسته است و نيازمند سخت افزارهاي خاصي است. همچنين براي تفسير داده هاي حاصل از روش انعکاسي به نيروي متخصص نياز است. بنابراين پردازش اطلاعات لرزه اي انعکاسي نسبتاً گران مي باشد. از آنجايي که بررسي داده هاي جمع آوري شده مشکل است، به دليل اينکه اطلاعات زيادي از انتشار امواج در داخل زمين بدست آمده و يا برخي از مناطق از لحاظ مسائل زمين شناسي پيچيده هستند، بايد اين اطلاعات بدست آمده ساده شوند. اين کار با استفاده از جدول هاي پردازش اطلاعات، که به تفسير انعکاس لرزه اي مي پردازند، امکان پذير است.

اشکال زیر مربوط به لرزه نگاری انعکاسی در دریا می باشد. در دریا یا آب از هیدروفون استفاده می شود:

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)

شکل زیر یک برداشت لرزه نگاری در خشکی را نشان می دهد:

ژئو فیزیک-لرزه نگاری(انعکاسی)

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید بپسندید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 ورود به حساب کاربری

عضویت

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.