ردکردن این
Baner-Telegram
Baner-instagram

مطالب مرتبط

Baner-MineJobs
Baner-dictionary

https://www.mining-eng.ir/?p=1235

انکسار لرزه اي حرکت امواج صوتي در محيط بالايي و در سطح مشترک لايه هاست. امواج صوتي مانند امواج سبک، از قانون انکسار اسنل تبعيت مي کند.

ژئوفیزیک-لرزه نگاری(انکساری)
اکتشافات انکسار لرزه اي معمولاً براي تعيين ضخامت مواد سستي که در بالاي سنگ بستر ( ضخامت لايه رويي) قرار گرفته اند و براي تعيين عمق سطح ايستابي مورد استفاده قرار ميگيرد. انکسار لرزه اي براي تعيين خصوصيات چهارچوب هاي زمين شناسي مطالعات آلوگي آبهاي زيرزميني و ارزيابي خطرات زمين شناسي و مطالعات باستان شناسي مورد استفاده قرار مي گيرد.
زمانيکه امواج صوتي از سطح مشترک بين دو لايه که داراي سرعتهاي متفاوت هستند، عبور ميکنند، انکسار مي يابند. زاويه موجي که سطح مشترک را ترک ميکند نسبت به زاويه برخورد تغيير ميکند. اين تغيير زاويه به سرعتهاي نسبي بستگي دارد. زمانيکه موج از لايه با سرعت پايين به لايه با سرعت بالا حرکت ميکند، موج در سطح بالايي لايه پاييني انکسار پيدا ميکند. هنگامي موج حرکت مي کند، موج انکسار يافته در لايه بالايي انتشار مي يابد. در اين حالت اين موج به سطح ژئوفونها وارد مي شود.

ژئوفیزیک-لرزه نگاری(انکساری)

سرعت امواج صوتي در لايه پاييني در مقايسه با لايه بالايي بيشتر است، بنابراين در برخي از نقاط، در سطح موج انکسار يافته نسبت به موج مستقيم سبقت گرفته و سريعتر عبور ميکند. در نتيجه موج انکساري اولين موجي خواهد بود که به ژئوفون ها ميرسد و اين حالت تا زماني که موج سريعتر و عميقتري وجود داشته باشد، پايدار خواهد بود. تفاوت زمان طي شده از موج دريافتي بين ژئوفون ها به ميزان سرعت لايه پاييني بستگي دارد. اگر لايه مسطح باشد، امواج انکساري حاصل از خط مستقيمي که دامنه آن مستقيماً به سرعت وابسته است، تشکيل ميشوند. نقطه اي که در آن امواج انکساري از امواج مستقيم پيشي مي گيرند، “مسافت متقاطع” (Crossover distance) ناميده مي شود و براي تخمين فاصله بخش هاي عميق تا سطح انکساري به کار برده ميشود.
آزمايش هاي انکساري بر اساس زمان دريافتي حرکت زمين که توسط منبع ثبت شده توليد گشته در فواصل مختلف استوار شده است. اطلاعات بدست آمده از آزمايشهاي انکساري شامل سريهاي زمان در برابر مسافت است. اين اطلاعات به صورت عمق سطح مشترک زير سطح و سرعتي که در آن موج درون هر يک از لايه هاي زير سطحي حرکت مي کند. اين سرعت ها توسط ثابت هاي فيزيکي که پارامترهاي الاستيکي ناميده مي شوند، کنترل مي گردند.

مزایا و معایب روش لرزه ای انکساری

مزایا
مشاهدات انکساري به منابع توليد کننده امواج کمتر و به تبع آن به دريافت کننده هاي کمتري نيازمند است و در مقايسه با روش انعکاسي ارزان قيمت تر مي باشد. پردازش هاي کمي در مشاهدات انکساري انجام ميشود (البته در اين مورد استثناهايي هم وجود دارد که شامل *****ها يا اسکن هايي است که براي زمان دريافتي مورد استفاده قرار مي گيرند). از آنجايي که نسبت کوچکي حرکت زمين ثبت مي شود، ايجاد مدل ها و تفسيرهاي مربوط به آن در مقايسه با ساير روش هاي ژئوفيزيکي آسانتر است.

معایب
از روش انکسار لرزه اي زماني ميتوان سود برد که حرکت ايجاد شده و انتشار يافته با افزايش عمق زمين افزايش پيدا کند. مشاهدات انکسار لرزه اي اغلب به صورت لايه اي تفسير مي شوند. اين لايه ها داراي شيب و توپوگرافي هستند. مشاهدات لرزه اي انکساري فقط براي زمان دريافتي حرکت زمين در مسافتهاي مختلف از منبع به کار برده مي شود. مدلي که براي زير سطح زمين داده مي شود از اصلاح زمان هاي دريافتي مشاهده شده، بدست آمده است.

شکل زیر مکانیسم روش انکساری را نمایش می دهد

ژئوفیزیک-لرزه نگاری(انکساری)

شکل زیر برداشت لرزه نگاری انکساری دریایی را نمایش می دهد

ژئوفیزیک-لرزه نگاری(انکساری)

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید بپسندید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 ورود به حساب کاربری

عضویت

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.