Telegram-logo
Instagram-logo
آشنایی با معدن سنگ آهن جلال آباد زرند
معدن سنگ آهن جلال آباد زرند

آشنایی با معدن سنگ آهن جلال آباد زرند موقعیت معدن سنگ آهن جلال آباد زرند یکی از واحد‌های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی

آشنایی با معدن سنگ آهن سنگان
معدن سنگ آهن سنگان

آشنایی با معدن سنگ آهن سنگان تاریخچه اولین بار با عنوان معادن سنگ آهن خواف در کتاب نزهت القلوب حمدلله مستوفی از آن نام برده

آشنایی با معدن سرب و روی کوشک
معدن سرب و روی کوشک

آشنایی با معدن سرب و روی کوشک معدن سرب و روی کوشک در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شرق یزد و در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=2953

فهرست مطالب

تعاریف واژگان عمومی و كلیات رشته ی مهندسی معدن

مهندسی معدن (Mining Engineering)

    مهندسی معدن مجموعه علوم و فنونی است که از اکتشاف یک کانسار (ذخیره معدنی با ارزش اقتصادی) آغاز و تا فرآوری آن ادامه مییابد. این رشته قدیمیترین رشته مهندسی دانشگاهی است و در انگلستان پایه گذارده شده است. به علت شرایط سخت کاری، یکی از 10 حرفه دشوار جهان شناخته میشود. مهندسی معدن دارای 2 گرایش اصلی اكتشاف و استخراج است.

1- اکتشاف: این رشته شامل علومی ازقبیل شناخت انواع مختلف كانی ها، مواد معدنی،نحوه شكل گیری مواد معدنی،محل پیدایش انواع مختلف مواد معدنی و علوم و فنون اكتشاف كانسارهای مختلف می باشد.مهمترین علومی كه مهندسن اكتشاف با آن درگیرند عبارتند از كانی شناسی،سنگ شناسی(Petrology)،زمین شناسی اقتصادی(Economic Geology)،ژئوفیزیك(Geophysics)،ژئوشیمی(Geochemistry)،ارزیابی ذخایر معدنی و اخیرا دورسنجی(Remote Sensing) كه كمك شایانی به مهندسین اكتشاف در رابطه با شناسایی مناطق امید بخش در مراحل اول كار می نماید.

2-استخراج: این رشته مجموعه علومی را در بر می گیرد به استخراج ماده معدنی از معدن می انجامد به طور كلی برای استخراج انواع مختلف مواد معدنی در كانسار های گونا گون دو روش استخراج زیرزمینی و روباز وجود دارد كه مهندسین استخراج باید قادر باشند با در نظر داشتن فاكتورهای از قبیل نوع كانسار،عمق ماده معدنی و تكنولوژی استخراج و… نوع روش را انتخاب نمایند

    علاوه بر دو گرایش پیش گفته و دو گرایش دیگر فرآوری مواد معدنی و مكانیك سنگ نیز از جمله 4 گرایش تخصصی این رشته محسوب می شود

1-اکتشاف

2- استخراج

3- فرآوری: این رشته شامل مجموعه عملیاتی است که بر روی ماده معدنی ، پس از استخراج انجام می شود تا آن ماده را قابل مصرف کند. هر ماده معدنی که بطور اقتصادی قابل بهره برداری باشد کانه (ore) نامیده می شود. هر کانه متشکل از تعدادی کانی است که حداقل یکی از آنها کانی با ارزش موجود در ماده معدنی است و در حقیقت ماده معدنی برای دستیابی به آن کانی استخراج میشود، سایر کانی های متشکله ماده معدنی را گانگ مینامند.به طور كلی برای دستیابی به این مهم یعنی جدایش كانه از باطله مهندسین فراوری چهار مرحله خردایش،جدایش ماده معدنی،انواع روش های آبگیری و سد باطله را مدیریت می كنند.

4- مکانیک سنگ: این رشته در حقیقت رشته ای است بین مهندسی معدن و مهندسی عمران كه هم اكنون در همه جای دنیا به عنوان یكی از گرایش های مهندسی معدن شناخته شده است. مهندسین این رشته قادرند فضا های بزرگ زیر زمینی را چه در معادن و چه در مكان های دیگر حفر نموده و آنها را نگهداری نمایند آنها هم چنین قادرند در زمینه طراحی سد های مختلف با مهندسین عمران همكاری نمایند. این مهندسین با شناخت كلیه خواص سنگ ها، كلیه عملیات و پرژه هایی كه به نحوی در ارتباط با سنگ می باشند را مدیریت می نمایند.

مراحل اكتشاف و استخراج

برای پیدا كردن انواع مختلف مواد معدنی و استخراج آنها و قابل استفاده نمودن آن مواد مراحل زیر طی میشود:

    • پی جویی (Demonstrate survey )

    • اکتشاف

    • استخراج

    • فرآوری

    اکتشاف کانسارها شامل اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی و تفصیلی است با پایان هر مرحله از اکتشاف مهندسان اکتشاف با توجه به افزایش و یا کاهش احتمالات کشف و برآورد هزینههای انجام شده و قابل پیش بینی در مورد ادامه اکتشاف تصمیم می گیرند. هر چند این دانش یکی از دشوارترین دانشها به لحاظ کاربرد است، اما به علت ارتباط نزدیک با طبیعت و در عین حال بهره گیری از فنون مهندسی از جذابترین علوم است.

    استخراج معادن با توجه به فاکتورهای بسیاری نظیر شرایط اقتصادی و فنی و قابلیت دسترسی به کانسار و… به دو صورت کلی روباز و زیر زمینی انجام میگیرد. معدن کاری روباز تا زمانی ادامه پیدا میکند که دیگر استخراج به صورت روباز به صرفه نباشد و پس از آن استخراج به روش زیر زمینی صورت میگیرد.

ماده معدنی (کانی)(Mineral)

هر ماده یا ترکیب طبیعی که به صورت جامد یا گاز یا مایع و یا محلول در آب در اثر تحولات زمین شناسی به وجود آمده باشد. .

کانه (Ore Mineral)

    مواد معدنی یا کانیهای موجود در کانسار که دارای ارزش اقتصادی است.

ذخیره معدنی (کانسار)( Ore Deposit)

    تمرکز و یا انباشت طبیعی یک یا چند ماده معدنی در زیر یا روی زمین و یا محلول در آب می‏ باشد. بطور کلی کانسار به بخشی از پوسته زمین اطلاق می شود که تحت شرایط خاص زمین شناسی ماده معینی در آن متمرکز شده که از نظر اقتصادی ارزش داشته باشد؛ مقدار ، کیفیت ، محل جغرافیایی و بازار مصرف تعیین كننده ی ارزش اقتصادی كانسار هستند. برای هر کانسار معدنی با توجه به ارزش کانی های موجود در آن، کانی های همراه، باطله های مفید یا مزاحم، از نظر اقتصادی آستان های وجود دارد و برای شروع عملیات استخراجی هر ماده معدنی باید این آستانه در ارزیابی ذخیره برآورد شود.

معدن (Mine)

    ذخیره معدنی است که بهره ‏برداری از آن مقرون به صرفه باشد.

اکتشاف (Exploration)

    تجسس اداری به منظور یافتن کانسار است که شامل عملیاتی از جمله موارد زیر می ‏باشد:

1- آثاریابی و نمونه‏برداری و آزمایشات کمی و کیفی.

2- بررسیهای زمین شناسی ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی و مانند آنها و انجام اموری که برای این گونه بررسی ‏ها لازم باشد.

3- حفاری روباز و زیرزمینی.

4- تعیین شکل و کیفیت و کمیت ذخیره معدنی و تهیه نقشه ‏های مربوطه.

کانه آرایی (Ore Dressing)

    عبارت است از کلیه عملیات فیزیکی شیمیایی و یا فیزیک و شیمیایی که به‏ منظور جدا کردن قسمتی از مواد باطله از کانه و یا تفکیک کانه‏ ها از یکدیگر انجام می‏گیرد.

پروانه اکتشاف

    مجوزی است که برای انجام عملیات اکتشافی مواد معدنی در محدوده مشخص از سوی وزارت معادن و فلزات صادر می‏ شود.

گواهی کشف

    تأییدیه‏ ای که توسط وزارت معادن و فلزات پس از اتمام عملیات اکتشافی و کشف کانه به نام دارنده پروانه اکتشاف صادر می‏ شود.

بهره ‏برداری

    مجموعه عملیاتی است که به منظور استخراج و کانه آرایی و به دست آوردن مواد معدنی قابل فروش انجام می‏ گیرد.

بهره ‏بردار

    شخص حقیقی یا حقوقی اعم از دولتی تعاونی و خصوصی است که دارای پروانه بهره ‏برداری از وزارت معادن و فلزات باشد.

استخراج (Exploitation)

    مجموعه عملیاتی است که به منظور جدا کردن کانه از کانسار و انتقال آن به محل انباشت مواد انجام می‏ گیرد.

اجازه برداشت

    مجوزی است که از سوی وزارت معادن و فلزات برای تأمین مصالح ساختمانی مورد نیاز طرحهای عمرانی و برداشت واریزه‏ ها (مواد قابل استفاده معدنی تجمع یافته در مكانی خاص) و ذخایر محدود و جزئی و نیز عملیات آزمایشگاهی صادر می‏ شود.

حقوق دولتی

    عبارت است از درآمد دولت ناشی از استخراج بهره ‏برداری و برداشت هر واحد از ماده یا مواد معدنی.

فرآوری

    شامل کلیه عملیاتی است که بر روی مواد خام معدنی یا کانه آرایی شده آنها انجام و در نتیجه موجب تولید مواد اولیه صنعتی می‏ شود.

محل انباشت مواد

    محلی است خارج از کارگاه های استخراج و تونل ها و چاه ها که مواد استخراج شده در آنجا انباشته می ‏شود.

مواد باطله

    عبارت است از موادی که در نتیجه استخراج یا کانه آرایی از کانه جدا می‏گردد.

شن و ماسه معمولی

    شن و ماسه‏ ای که حاوی کانی‏ های با ارزش نبوده و یا تفکیک آنها مقرون به صرفه نباشد و عمدتاً در کارهای ساختمانی راه‏سازی بتن ریزی و نظایر آن استفاده می‏گردد.

خاک رس معمولی

    خاکی است که برای ساختن خشت و آجر معمولی (غیرنسوز) به کار می‏رود و نیز در عملیات ساختمانی و راه‏سازی و کشاورزی از آن استفاده می‏ شود.

خاک صنعتی

    خاکی است که به علت داشتن خواص فیزیکی و شیمیایی خاص مصارف صنعتی مختلف دارد.

سنگ لاشه و ساختمانی

    سنگ های مختلف موجود در طبیعت که حاوی کانه قابل تفکیک در شرایط کنونی نبوده و عمل آوری آن رایج و معمول و یا مقرون به صرفه نباشد و بنا به تشخیص وزارت معادن و فلزات سنگ تزئینی نیست و عموماً در پی یا دیوارچینی ساختمان ها راه‏سازی و دیواره‏سازی و امور نظیر آن به کار می ‏رود.

عيار

به نسبت كانه به كانسنگ گفته مي شود از آناليز كاني شناختي براي تعيين آن استفاده مي شود.

ذخاير رگه هاي، تودهاي، پرفيري

ذخاير معدني به چهار شكل زير در طبيعت ديده ميشوند:

الف)ايزومتريك: كه در اين نوع كانسار ها ابعاد كانسار در تمام جهات تقريبا يكسان است.

دخاير تودهاي و پرفيري نوعي از ذخاير ايزومتريك به شمار ميروند.

ب) استوانه اي: كانسارهايي هستند كه گسترش يك بعد نسبت به دو بعد ديگر خيلي بيشتر است.

ج) صفحه اي – تخت :كانسارهايي هستند كه گسترش يك بعد نسبت به دو بعد ديگر خيلي كمتر است

ذخاير رگه اي ، از نوع ذخاير صفحه اي شكل بوده كه نحوه شكل گيري آنها بدين صورت است كه، گسلها و شكستگي ها در صورتي كه توسط محلول هاي گرمابي و يا ماگمائي پر شوند ذخاير رگه اي تشكيل مي شوند. كه خود به چند دسته تقسيم مي شود :

رگه اي ساده، رگه اي بادبزني، رگه اي شعاعي، رگه اي حلقوي ، رگه اي دم اسبي، رگه اي زين اسبي و مشتمل.

رگه اي زين اسبي(saddle reefs) : در چين ها بوجود مي آيند ، در ستيغ چين بيشترين فضاي خالي را داريم كه فضا مناسب براي رسوب گذاري سيال كانه زا است . مثل طلا و منگنز

مشتمل: كه خود به سه نوع نردباني ، موازي ، متقاطع تقسيم مي شود .

د) ذخاير عدسي: در بعضي از دخاير به دليل وضعيت خاص منطقه كاني سازي و شرايط تبلور محلول، ذخيره تشكيل شده حالت عدسي به خود مي گيرد.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.