مباني WEBGIS و توسعه كاربردي و اجرا

Telegram-logo
Instagram-logo
آشنايي با خواص عمومي کاني ها

کاني عبارت است از عناصر يا ترکيبات شيميايي طبيعي جامد ، همگن ، متبلور و ايزوتروپ با ترکيبات شيميايي نسبتاً معين که در زمين يافت

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=616

فهرست مطالب

سيستم اطلاعات جغرافيايي GIS در يك تعريف عمومي شامل سيستم نرم افزاري – سخت افزاري،داده ها ومتخصصين است كه امكان بازيابي ، ذخيره سازي ، ويرايش و تحليل داده هاي مكاني را به كاربران مي دهد. در ساده ترين نوع برخورد با اين سيستم؛ ابزارها ( سخت افزار و نرم افزار ) ، داده ها به صورت يك پارچه و دريك واحد در اختيار كاربران قرار مي گيرد. اين نوع سيستم اطلاعات مكاني رايج ترين و آشناترين نوع سيستم اطلاعات مكاني است كه كاربران و كارشناسان GIS با آن آشنا هستند.

 

سيستم اطلاعات جغرافيايي GIS در يك تعريف عمومي شامل سيستم نرم افزاري – سخت افزاري،داده ها ومتخصصين است كه امكان بازيابي ، ذخيره سازي ، ويرايش و تحليل داده هاي مكاني را به كاربران مي دهد. در ساده ترين نوع برخورد با اين سيستم؛ ابزارها ( سخت افزار و نرم افزار ) ، داده ها به صورت يك پارچه و دريك واحد در اختيار كاربران قرار مي گيرد. اين نوع سيستم اطلاعات مكاني رايج ترين و آشناترين نوع سيستم اطلاعات مكاني است كه كاربران و كارشناسان GIS با آن آشنا هستند.

 


 

نمايش داده هاي GIS بر روي اينترنت يك روش مؤثر براي كار با داده هاي GIS ميباشد . با نرم افزارهاي رو ميزي DesktopGIS استفاده كننده معمولاً نياز دارد كه نرم افزار را بخرد و يادبگيرد كه چگونه از ابزار عمومي نرم افزارهاي GIS براي بارگذاري داده ها، تغيير، پرسش و پاسخ و ديگر آناليزهاي GIS استفاده كند . در حاليكه با استفاده از اينترنت مي توان در يك مرورگر(Browser) ساده بدون نياز به نصب نرم افزارهاي GIS باداده ها كار كرد و آناليزها و توابع مورد نياز را بكار برد . كم بودن عرض باند اتصال بين خادم (server) و مخدوم(client) و جابجايي داده بين آنها در شبكه مشكلاتي است كه بر سر راه رسيدن به اين هدف قرار دارد . بنابراين نرم افز اري در اين راستا موفق است كه بتواند با توجه به كمبود عرض باند و مشكلات ارتباطات و انتقالات داده بهترين نتيجه و بهترين سرعت را براي كار با داده ها و آناليزها داشته باشد .[5]
به مرور كاربراني كه از يك داده مشترك استفاده مي نمايند به استفاده از سيستمي كه مسئوليت ارائه داده واحد در كل مجموعه را دارد متمايل شدند كه در نتيجه در كنار سيستم هاي Desktop نياز به سيستمي براي ارائه اطلاعات در حد يك شبكه داخليlocal area network)) LAN بوجود آمد كه اصطلاحا سيستم مذكور را DataServer مي گويند .
 

با وجود اين كه DataServer ها بسيار از مشكلات سيستم هاي DeskTop را حل كردند ولي با توسعه علوم كامپيوتري و استفاده از اطلاعات مكاني ؛ تعداد كاربران و پراكندگي جغرافيايي آنها به شدت رو به افزايش نهاد و از آنجا كه ديتا سرور ها كليه اطلاعات مورد نياز كاربران را از مركز داده ها به كاربران – كلاينت ها – انتقال مي داد نياز به زير ساخت شبكه پر سرعت و قوي داشتند ( البته بحث امنيت داده ها بسيار مهم است ) كه پياده سازي آن كار چندان ساده اي نبود از طرفي بسيار از كاربراني كه به اطلاعات مكاني نياز دارند كاربران حرفه اي سيستم اطلاعات مكاني نيستند و به طيف خاصي از ابزار ها و قابليت هاي يك سيستم اطلاعات مكاني نياز دارند از اين رو سيستم هاي ارائه اطلاعات مكاني مبتني بر قابليت هاي وب ايجاد شدند.

در اين نوع سيستم اطلاع رساني به كمك يك ابزار ارائه نقشه در وب MapServer كه در كنار يك سيستم ارائه اطلاعات در وب WebServer قرارمي گيرد و طراحي قابليت ها و امكانات مورد نياز كاربران سيستمي ايجاد مي گردد كه بر اساس در خواست كاربر كه از طريق اينترنت و يا WAN(wide area network) به سيستم WebGIS دسترسي دارد .
 


 

◄   تكنولوژي Web GIS:
Web GISيك سيستم اطلاعات جغرافيايي توزيع شده در شبكه هاي كامپيوتري كه بر ادغام وانتشار گرافيكي اطلاعات در سيستم WWWودر اينترنت استفاده مي شود. (1۰)درحالت متداولWeb GISنرم افزار هايIMS(Internet Map Server) سرويس دهي پايگاه داده وتوابعGISرادر اينترنت ايجاد مي كنند ومرورگرهايي مانند NetScapeو Internet Explorer قابليت دسترسي كاربران را به سرويس موردنظررافراهم مي نمايند.عملكرد Web GISدر اينترنت شبيه مبادله اطلاعات ساختارClient/Server است. (1)

 


 

◄   نقشه هاي اينترنتي:
انواع نقشه هاي انتشار يافته توسط اينترنت ، نقشه اينترنتي(Web Map) گفته مي شود. ]10[نوع اين نقشه ها تابعي است ازابزار طرف كاربر وقابليت هاي Web GIS،كه درسه گروه Interactive ،Dynamic ،Static طبقه بندي مي شوند.(رجوع كنيد به اصل رفرنس4)
    
◄   معماري Client/Server:
چنان كه اشاره شد،اجزاي معماري Web GISهمانندساختار Client/Serverدراينترنت مي باشد كه به سه سطح عمده تقسيم مي شود(لارمن1998) :

1) سطح خادم Server Tier، 2) سطح واسطه Middle Ware Tier، 3) سطح كاربر Client Tier(ر.ج 4)
 


 

كليه پردازش هاي لازمه بر روي كامپيوتر سرويس دهنده انجام مي گيرد و فقط نتيجه مورد نياز در قالب يك گزارش و يا يك نقشه كه نياز به جابجاي حجم بسيار ناچيزي از اطلاعات دارد به كاربر نهايي انتقال داده مي شود ، البته معيار كم بودن اطلاعات جابه جا شده به نسبت حالتي كه كاربر بايد اطلاعات را از سرويس دهنده بگيرد و بروي دستگاه خود پردازش كند و به همان نتيجه برسد.
البته اين سيستم اطلاعات مكاني ماهيتا داراي محدوديت هاي زيادي است و فقط براي كاربران ساده و با نياز هاي از پيش تعريف شده ارزشمند و سود مند است.
Autodeskاولين كمپاني است كه صفحه وب پويا را بر پايه و كتور براي استفاده كننده را در اواسط سال1990 توسعه داده است و با فرمتهاي GIS همانند:Shp،DGN ،DWG كار مي كند . در همين راستا شركت Esriاولين كمپاني توليد نرم افزارهاي GIS بوده كه به صورت روميزي مورد استفاده قرار مي گرفته ولي در زمينه WebGIS بعد از شركتAutodesk نرم افزار Arcview IMSرا توسعه داد ه، كه از موتورArcviewبه منظور ارسال و نمايش اطلاعات بهره برده است. [5] ◄   انتخاب پارامترهاي مناسب براي پياده سازي(WebGIS Project)]3]:

      +   معايب GIS محلي:
      ●   عدم امکان به اشتراک گذاري داده ها و اطلاعات متفاوت بين مراکز مختلف براي استفاده از اطلاعات يکديگر .
      ●   نا هماهنگ بودن اطلاعات يکسان بين مراکز مختلف از نظر سيستم مختصات – مقياس – تعداد فيلد هاي توصيفي – نام فيلد ها و …
      ●   قابل دسترس نبودن اطلاعات در مکان هاي دلخواه بدين شرح که اطلاعات و داده ها فقط در مرکز موجود مي باشد و خارج از آن ها قابل دسترس نيستند.
      ●   دشوار بودن به روز نگه داري اطلاعات در تمام مراکز زيرا که با تغيير در اطلاعات يک مرکز بايد تاثيرات آن به تمام مراکز ديگر فرستاده شود و آن ها نيز با اطلاعات جديد تصميم گيري هاي خود را اخذ نمايند .

      +   ” Web GIS ” راه حل رفع معايب GIS محلي:
با تعويض تکنولوژي جي اي اس از کلاينت به سرور مي توان از تمام امکاناتي که وب در اختيار ما قرار مي دهد در راستاي گسترش و رفع معايب جي اي اس محلي استفاده نماييم .
اين تکنولوژي که ” Web GIS ” نام دارد علاوه بر رفع معايب سيستم فعلي مزاياي زيادي را در اختيار ما قرار مي دهد که در زير از مهمترين عوامل هجرت از ” GIS ” به ” Web GIS ” را بيان مي کنيم :
      ●   يکپارچه سازي اطلاعات تمام مراکز و جمع آوري آن در يک پايگاه اطلاعاتي مرجع
      ●   امکان ايجاد حق دسترسي هاي مختلف بر روي پايگاه اطلاعاتي مرجع نسبت به نياز مراکز و اشخاص
      ●   امکان مديريت – بروز رساني و ايجاد تغييرات در پايگاه اطلاعاتي مرجع به صورت سريع و آسان و قابل انعکاس براي تمام استفاده کنندگان
      ●   در دسترس بودن اطلاعات از هر جاي دلخواه با توجه به وسايلي که قابليت در يافت اطلاعات از طريق وب را داشته باشند از قبيل : کامپيوترهاي شخصي – لپ تاپ – PDA – موبايل و …

      +   مشکلات هجرت از GIS محلي به Web GIS :
با توجه به اينکه قصد جمع آوري اطلاعات مورد نياز از تمام مراکز تعيين صلاحيت شده و يکپارچه سازي آن ها را داريم بايد موارد زير را رعايت نماييم :
      ●   يکسان سازي سيسم مختصات بين نقشه ها
      ●   هم مقياس نمودن نقشه ها
      ●   همسان سازي شناسه فيلد هاي متفاوت با داده هاي يکسان در نقشه هاي مشابه
      ●   همسان سازي تعداد فيلد ها در بانک هاي اطلاعاتي يکسان ( فيلترينگ داده ها )

      +   ساختار مدل Web GIS :
ساختار کلي اين تکنولوژي نسبتا ثابت مي باشد ولي با توجه به روش هاي مختلف پياده سازي آن اين ساختار نيز دچار تغييراتي مي گردد . اما چهار چوب اصلي بدين گونه مي باشد :
»» تکنولوژي هاي طرف کلاينت
انواع ابزار هاي مرتبط با وب جهت نمايش داده ها در اين قسمت قرار مي گيرند که بسيار زيادند . پر کاربردترين ابزار هاي اين بخش در زير آمده اند
HTML, JavaScripts
»»  تکنولوژي هاي طرف سرور
اين تکنولوژي نقشي کليدي در کل سيستم دارد زيرا که با استفاده از اين قسمت کل سيستم مديريت شده و اطلاعات از بانک اطلاعاتي استخراج و در اختيار کاربران قرار داده مي شود .
به بيان ديگر اين قسمت با برنامه نويسي ساير بخش هاي ديگر را فرمان مي دهد تا سيستم عمکرد مناسبي داشته باشد . پر کاربردترين ابزار هاي اين بخش در زير آمده اند :
PHP , ASP .NET , Asp , ColdFusion , JAVA
»»  تکنولوژي هاي مديريت بانک اطلاعاتي
با توجه به اينکه بانک هاي اطلاعاتي داده هاي مکاني جي اي اس حجم بسيار بالايي دارند و در صدد نمايش اطلاعات تحت وب هستيم سرعت يکي از مهمترين عوامل انتخاب يک تکنولوژي بانک اطلاعاتي مي باشد . پر کاربردترين ابزار هاي اين بخش در زير آمده اند :
OracleXi , SQL Server , Mysql , Microsoft Access , ( ArcSDE & DBMS )
»» ابزار هاي تجاري GIS :
اين ابزارها در قلب ساختار ما قرا دارند و بدون آنها پردازش داده هاي مکاني و توصيفي امکان پذير نخواهد بود .
ما سعي و کوشش خود را بر معرفي و مقايسه و توصيه يک مدل تجاري مناسب براي يک پروژه وب جي اي اس قرارمي دهيم . البته فراموش نکنيم که پارامتر هاي مختلفي براي اين انتخاب از قبيل : سرعت – امکانات – قدرت – پشتيباني – قيمت و … وجود دارند که ما هدف انتخاب خود را پر کاربرد ترين مدل تجاري قرار داده ايم که ممکن است موارد بالا را به نحوه هاي مختلفي در خود جاي داده باشد .
نام مدل تجاري    درصد استفاده
ArcIMS    50
Map Server    5.18
MapInfo – MapXtreme    10
Autodesk MapGuid    5.8
MapTituid For The WEB    8.2
Other Technologies    7.4

در اين جدول پر کاربردترين مدل ها را نام برده ايم که از بررسي بيش از 100 پروژه Web GIS سال 2004 – 2003 بدست آمده است :
با نگاهي گذرا به جدول روبرو متوجه مي شويم ابزار تجاري رديف اول از بالاترين سطح استفاده در وب بهره مي گيرد .

◄   يک طرح پيشنهادي اجراي پروژه:
با توجه به اينکه مهمترين قسمت اين پروژه انتخاب يک ابزار مناسب تجاري GIS مي باشد و با استناد به حرف هاي پيشين براي اين قسمت از پروژه ابزار زير را انتخاب مي نماييم : ArcIMS 9.0و با اين انتخاب بقيه تکنولوژي ها را نيز بدين طريق انتخاب مي نماييم . قسمت تکنولوژي طرف کلاينت که از ابزار هاي : HTML & JavaScriptsاستفاده ميشود. ابزار تجاري انتخاب شده به شما اجازه استفاده از انواع زبان هاي برنامه نويسي طرف سرور از جمله PHP , ASP .NET , ASP , ColdFusion , JAVA & …را مي دهد که نسبت به تخصص شما و نوع سيستم عامل سرور مي توانيد گزينه دلخواه را انتخاب نماييد .
در مورد تکنولوژي بانک اطلاعاتي نيز با ابزار مفيد “آرک اس دي اي” که با ابزار تجاري “آرک اي ام اس” هماهنگي دارد قادريد به اغلب بانک هاي اطلاعاتي قوي دنيا متصل گرديد که از اين جمله مي توان به :
OracleXi , SQL Server , Microsoft Access , MySQL & …اشاره نمود .

◄   مراحل توسعهWeb GIS ]2]:
توسعه GIS تحت اينترنت به دليل جوان بودن تكنولوژي داراي ويژگيهاي خاصي است كه عيناً شبيه مراحل توسعه Desktop GIS نبوده و اهميت مراحل و ترتيب اجراي قدم‌هاي آن اندكي متفاوت است ]1 [. يکپارچه سازي اين داده هاي عضيم GIS و در دسترس قرار دادن آن ها براي اقشار مختلف جامعه نيازمند تکنولوژي جديدي است. اين تکنولوژي به ما اجازه دسترسي به منابع عظيمي از داده هاي مکاني و توصيفي را در کمترين زمان با کمترين هزينه و در هر مکاني برآورده مي سازد]2 [.مراحل توسعه پروژه Web GIS در سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور از ديدگاه تكنيكي به عنوان مدل نمونه شرح داده شده است كه در آن سعي در اجراي پروژه در كمترين زمان ممكن مي‌باشد.

      +   مرحله اول: هدف طرح وتحليل نياز كاربران:
هدف طرح اطلاع رساني از آخرين وضعيت راههاي از طريق سايت سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور براي كليه استفاده كنندگان آن اطلاعات اعم از سازمان دولتي و خصوصي مرتبط با مسئله راهها و عموم مردم مي‌باشد. توابع مورد نياز جهت انتشار اطلاعات در اينترنت عبارتند از قابليتهاي طرف كاربر كه شامل Pan، Zoom، جستجو جهت يافتن يك محل، تعيين بهترين مسير، روشن و خاموش كردن لايه‌‌ها، شناساي اشياء ، انتخاب و ذخيره سازي قسمتي از پايگاه داده، ميباشد كه كاربران اينترنت از اين توابع جهت نمايش اطلاعات مكاني راهها، تاسيسات جانبي راهها، اطلاعات توصيفي محورها مانند ميزان ترافيك تعداد تصادفات و… برروي اينترنت استفاده مي نمايند.

      +   مرحله دوم: طراحي مفهومي تحقيق و بررسي داده‌هاي در دسترس:
معمولاً در توسعه GIS Web بحث از داده‌هاي موجودي است كه هدف انتشار آنها در اينترنت مي‌باشد به همين دليل در بررسي داده‌ها از مهمترين مسال مطرح موجود بودن داده براي رسيدن به اهداف پروژه مي‌باشد. كه وجود يا عدم وجود اين نوع داده‌ها هدف پروژه را تحت تأثير قرار مي‌دهد به طوري كه بررسي داده‌ها همزمان با مرحله تعيين نيازها واهداف شروع مي‌شود تا طراحي مفهومي‌صحيحي صورت گيرد ]8[ . پايگاه داده راههاي كشور در سالهاي اخير با استفاده از GPSتهيه شده كه شامل لايه‌هاي متعددي از قبيل راههاي اصلي و فرعي، تأسيسات جابني راه‌ها مانند پليس راه، مسجد، رستوران و… مي‌باشد. با توجه به اين كه مركزيت داده در سايت سازمان قرار مي‌گيرد و كاربر فقط نمايش رستر از آن خواهد داشت معماري Medium Client در نرم افزار IMS توسعه داده مي‌شود. همچنين با توجه به قابليتهاي طرف كاربراز نقشه‌هاي اينترنتي Interactive استفاده مي‌شود.

      +   مرحله سوم: تحقيق نرم‌افزار و سخت افزار:
      ●   نرم‌افزار:

ارزيابي نرم افزار جهت انتخاب IMS مناسب از مهمترين نكات پروژه مي‌باشد تا با كمترين هزينه امكان ايجاد كليه قابليتهاي طراحي مفهومي را داشته باشد. با توجه به مفاد فني جدول 1 دو نرم افزار ArcIMS 3.1، MapObjects IMS 2.0 مورد بحث و ارزيابي بيشتر قرار گرفت. گذشته از مسائل فني پارامترهاي: امكان استفاده در ايران، امكان توسعه آينده وحمايت فني، محيط‌هاي توسعه ، هزينه‌هاي ثابت وساليانه و آشنا بودن متخصصان، در انتخاب نرم‌افزار IMS مطرح هستند.
      ●   سخت افزار:

هدف عمده در انتخاب سخت افزار Web GIS، بالا بردن سرعت جواب گويي به تقاضاهاي كاربران Web GIS مي‌باشد. كه ربط زيادي به سرعت خط اينترنت و زمان جوابگويي رايانه خادم وب و خادم نقشه دارد. مهمترين مسله سخت‌افزار Web GIS سرعت خط اينترنت است[9] .. به دليل اين كه در Web GIS جهت سير داده از طرف خادم به طرف كاربر است سعي مي‌شود از خطي كه سرعت ارسال داده در آن بالا باشد استفاده شود. به دليل عدم تكميل شبكه داده اي ايران با وجود خادم و كاربر در داخل كشور، داده انتقالي از طرف خام به كاربر داخلي مسيري خارج از كشور را طي مي‌كند كه باعث افزايش زمان و دسترسي مي‌گردد. در اين طرح جهت تعديل اين مسئله و با توجه به تجربيات ساير كشورها، سرعت 64kbs ارسال يا بالاتر پيشنهاد گرديد. مسئله دوم در مورد سخت افزار سرعت رايانه خادم وب و خادم نقشه مي‌باشد جهت كاهش زمان عكس‌العمل و حذف زمان انتقال بين رايانه‌هاي مختلف از يك رايانه قويتر جهت نصب خادم نقشه و خادم وب استفاده مي‌شود تا توانايي جواب‌گوي 100 كاربر را در يك ثانيه داشته باشد. استفاده از سخت افزاري معادل Dual Processor 1500 Mhz و 512 Mb Ram و Dual Hard 20 Gb با سرعت خواندن و نوشتن بالا، به عنوان خادم ضروري است.

      +   مرحله چهارم: طراحي و ايجاد پايگاه داده :
بعد از مشخص شدن نوع نرم افزار IMS، فرمت پايگاه داده، فرمتهاي سازگار با ESRI تعيين شد و برنامه ريزي لازم جهت ايجاد و يا تبديل لايه‌هاي مختلف داده به اين فرمت انجام‌ گرفت. اين مرحله با توجه به آناليزي كه در مرحله اول ‌مشخص شده، صورت مي‌گيرد. به طور مثال به دليل نياز كاربران به آناليز شبكه ايجاد توپولوژي بر روي شبكه راهها صورت مي‌گيرد. به دليل وقت گير بودن اين مرحله ابتدا يك سري داده نمونه جهت ايجاد مدل اوليه تهيه شد تا در مراحل بعد مورد استفاده قرار گيرد.

      +   مرحله پنجم: طراحي و ايجاد واسطه كاربر (user Interface):
طراحي و توسعه واسطه كاربر با استفاده ازHTML، Java Applet و Java Script انجام مي‌شود. اين طراحي با توجه به ويژگيهايي كه براي كاربر در مرحله اول در نظر گرفته شده، توابع مورد نياز توابع اوليه نرم‌افزار IMS، معماري Medium Client و رستر و Interactive بودن نقشه‌هاي اينترنتي ارسالي، صورت مي‌گيرد. در اين طراحي همواره سعي در سادگي واسطه كاربر، بالا بودن سرعت و اجتناب از فزوني داده در انتقالات مي‌باشد.

      +   مرحله ششم: ايجاد مدل اوليه:
مدل اوليه با استفاده از IMS تهيه شده، داده اوليه و واسطه‌كاربر، در شبكه محلي ايجاد مي‌شود اين مدل به علت ارزيابي اوليه، تست مدل، توسعه واسطه كاربر و رفع اشكالات احتمالي صورت ميگيرد. تصوير زير مدل اوليه ايجاد شده را نمايش مي‌دهد.
مدل اوليه ونهايي Web GIS راههاي ايران

      +   مرحله هفتم: توسعه نرم‌افزار:
توسعه نرم‌افزار در جهت دستيابي به توابع آناليز غير از توابع اوليه با استفاده از محيط ‌هاي ويژه توسعه آن انجام مي‌شود. برنامه نويسي استاندارد، استفاده از Open Source Code در GIS و هماهنگي واسطه كاربر وخادم وب از جمله مسائلي هستند كه در اين مرحله مورد توجه قرار گرفتند.

      +   مرحله هشتم: ادغام سيستم ها:
در اين مرحله نرم افزار IMS توسعه داده شده براي توابع آناليز كننده، داده‌هاي نهائي آماده شده و واسطه كاربرخادم وب در روي سخت افزار تهيه شده نصب مي‌شوند و اشكالات احتمالي به وجود آمده رفع شده و سيستم آماده استفاده مي‌شود.

      +   مرحله نهم: استفاده و نگهداري:
استفاده و نگهداري Web GIS، بسيار شبيه مديريت و نگهداري سايت اينترنتي مي‌باشد كه اطمينان از عمل كرد سيستم و امنيت داده با هماهنگي در زمانهاي منظم از مهمترين مسائل آن مي‌باشد كه معمولاً اين وظيفه به عهده مدير سايت است.

◄   نتيجه گيري و پيشنهادات:
در Web GIS ماهيت GIS تغيير نمي‌نمايد، ولي سرويسي از آن بر روي اينترنت ايجاد مي‌شود كه عيب عمده آن افزايش زمان پاسخ سيستم مي‌باشد. بنابراين براي ايجاد اين سرويس مراحل توسعه Web GIS با آنچه‌كه در ساير GIS ها عمل مي‌شود متفاوت مي‌باشد. اين تفاوت‌ بيشتر ناشي از نوع آوري در مسائلي مانند: استفاده از نرم‌افزاهاي جديد براي GIS در روي اينترنت، روشهاي متعدد متداول در وب، تغيير كاربران از گروه متخصص به عموم مردم و… مي‌باشد. مهمترين مسائلي كه پياده‌سازي Web GIS را تحت تاثير قرار مي‌دهند عبارتند از:
تعيين اهداف بهينه موجب مشخص شدن نوع نقشه‌هاي اينترنتي مورد استفاده مي شود.
ميزان قابليت‌هاي طرف كاربر، نوع معماري و نرم‌افزار IMS مورد استفاده را مشخص مي‌نمايد.
اتخاذ روشهاي ذيل در زمان پاسخ Web GIS موثر مي‌باشد.
      +   نصب خادم وب و خادم نقشه در رايانه جهت افت زمان انتقال بين دو خادم
      +   استفاده از برنامه نويسي مناسب در تهيه واسطه كاربر جهت اطلاعات انتقالي به ازاي نمايش‌هاي طرف كاربر
      +   استفاده از خط اينترنت مناسب بادر نظر گرفتن پارامترهاي منطقه‌اي
      +   استفاده از معماري Medium Client جهت پاسخ‌دهي به تقاضاهاي متفاوت از چندين كاربر به طور همزمان

در توسعه نهائي سيستم با توجه بر ارائه يك واسطه كاربر پسند و قابل درك براي عموم و در محيط فارسي با تسهيلات بيشتر مد نظر مي‌باشد.ارائه نهائي اطلاعات راههاي ايران به همراه تسهيلات آناليز در اينترنت فوائد متعددي را به دنبال خواهد داشت كه مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:
      +   افزايش دسترسي ارگانهاي دولتي، خصوصي و عموم به داده‌هاي مكاني راه‌ها
      +   پاسخ دهي به سوالات كاربران فارغ از محدوديت زمان و موقعيت
      +   شناساندن تاسيسات جانبي وساير اطلاعات محورها به كاربران
      +   باعث توسعه Web GIS حاضردر طرح Monitoring And Tracking Fleet Vehicles
      +   بهبود ديدگاه عموم اعم از توريست و شهروندان از سازمان حمل و نقل و پايانه‌هاي كشور
البته داستان توسعه سيستم اطلاعات مكاني به همين جا ختم نشد و خيلي زود با توسعه صنايع بي سيم و ارتباطات راديوي دامنه استفاده از GIS به سيستم ها و ابزار هاي موبايل ( متحرك ) مانند تلفن هاي همراه ، PDA ها ، رايانه هاي قابل حمل كشيده شد و اصطلاحا Mobile GIS تعريف شد .
اين سيستم اطلاعات مكاني در سيستم هاي مكان يابي ناوبري يك طرفه و دو طرفه ، بروز رساني داده ها و… كاربرد هاي بسيار پيدا كرده است.

◄   منابع:
1- Alesheikh & Helali, [2001]
2- مقاله ارائه شده در همايش (CIG2002) Canadian Institute of Geomatics به عنوان مقاله برتر در نشريه GIM International هلند به چاپ رسيده است.
3- انتخاب پارامترهاي مناسب براي پياده سازي- علي پورزحمتكش- نوآوران نت يزد-http://www.geomatic.ir
4- تكنولوژي WEBGISو روش اجرا- دكتر جزيرئيان، دكترآل شيخ، حسين هلالي- نشريه پژوهش هاي جغرايايي-شماره57- پاييز85
5- ارزيابي وامكان سنجي وپياده سازي WEB GISدر ايران- دكترآل شيخ ، احدخيرآبادي
6- طراحي واجراي WEB GISبا قابليت كاربرد اطلاع رساني توريسم(مطالعه موردي شهرستان قم)- كمال قليچ خاني، دكتر متكان، دكتر ضييان
7- طراحي وايجاد يك شبكه اطلاعات بحران براي ايران با استفاده از WEB GIS- منصوره صدري كيا، دكتر منصوريان- پوريا اميريان
8- [Alesheikh, 2000]
9- [Marshall, 2001]
10- گيلاوري2000

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.