كاني سازي زيستي يا بيومينراليزاسيون

Telegram-logo
Instagram-logo
چرخه ویلسون WILSON CYCLE

نظريه تكتونيك صفحه اي : بر اساس اين نظريه زمين از صفحاتي به نام صفحات سنگ كره تشكيل يافته است كه حركت اين صفحات نسبت

تخلخل و نفوذ پذیری

تخلخل عبارت است از تمام خلل و فرج‌های موجود در رسوب یا سنگ که به دو صورت کل یا موثر بیان می‌شود. تخلخل کل (Total

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=646

فهرست مطالب

امروزه بسياري از دانشمندان، نقش باكتري ها را نيز در نهشت مواد معدني در محيط هايرسوبي مؤثر مي دانند (به عنوان مثال، لوونستام ( 1981 )، كايرشوينك و هاگادورن( 2000 ) و كنهاسر ( 1998 و 2003 ). بر طبق نظر اين گروه، باكتر يها به دو طريقمي توانند باعث نهشت مواد معدني شوند. روش اول شامل توليد اسيدسولفوريك توسطباكتري و تثبيت عناصر به شكل سولفيدي است و روش دوم در حقيقت، تثبيت عناصردرون بدن باكتري جهت انجام اعمال حياتي است كه پس از مرگ و انباشت باكتري ها،تجمعي از ماده معدني را خواهيم داشت.

هيدروكسيد آهن [ Fe(OH)3] يكي از معمول ترين كاني هاي زيستي (بيومينرال)است كه در محيط هاي مختلفي تشكيل شده و در اثر دياژنز، به فازهاي پايداري نظيرگوتيت و هماتيت تبديل مي شود. از جمله باكتري هايي كه آهن فريك (آهن سه ظرفيتي)را درون سلول هاي خود رسوب مي دهند مي توان به لپتوتريكس اوكراسه  اشاره نمود. همچنين، باكتري مگنتوتاكتيك قادر است بلورهاي مگنتيت رابه صورت زنجيره هايي پيوسته در درون سلول خود ذخيره سازد.كاني سازي زيستي فرايندي است كه علاوه بر ذخاير آهن، در تشكيل ساير موادمعدني نيز نقش دارد. به عنوان مثال، منگنز نيز از جمله عناصري است كه مي تواند بهشكل بيوژنيكي و مشابه با آهن ته نشست نمايد. مطالعات اخير نشان مي دهد كه تمركزباكتريايي آهن و منگنز در كف اقيانوس ها در تشكيل گرهك هاي منگنز نقش دارد(روب، 2005 ). بر اساس مطالعات كنهاسر ( 2003 ) تشكيل بخشي از رسوبات غني ازفسفات نيز به پديده بيومينراليزاسيون وابسته است. به علاوه سيليس بي شكل تشكي لشدهدر كانسارهاي طلاي اپي ترمال نيز به حضور باكتر يها در محيط، نسبت داده شده است(روب، 2005 ).

 شكل تصاوير ميكروسكپي از الف) سلول باكتري كه هيدروكسيد آهن ب يشكل درديواره هاي سلول جانشين شده است و ب) باكتري مگنتوتاكتيك كه زنجير هاي از بلورهايمگنتيت در امتداد محور طولي بدن ميكروارگانيسم رديف شده است (روب، 2005 ).

منبع : زمین شناسی اقتصادی

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.