Telegram-logo
Instagram-logo
تئوری های خردکردن

ـ تئوری های خردکردن: در علم مقاومت مصالح جسم مورد اندازه گیری تحت شرایط و عوامل متغیر خارجی با خاصیت فیزیکی و مکانیکی مشخص بررسی

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=1618

فهرست مطالب

امواج مافوق صوت ، بطور گسترده ای برای آماده سازی و شستشوی سطح طی فرآیندهای فیزیکی ، شیمیایی و شیمی فیزیکی در کانه آرایی استفاده می شود.

محققان قبلی که فازهای جدایشی در فرآیند فلوتاسیون را مطالعه کرده اند، بر این اصل معتقد بودند که لرزشهای مکانیکی ، امواج صوتی یا مجموع این پدیده های فیزیکی بر این فرآیند تاثیر مثبتی می گذارد . استفاده از آماده سازی مافوق صوت در کانه آرایی و مخصوصاً فلوتاسیون ، و متالورژی استخراجی و بویژه هیدرومتالورژی ، نشان می دهد که امواج صوتی می تواند بر بازیابی محصولات با ارزش تاثیر چشمگیری داشته باشد  .

بسیاری از مطالعات گذشته ، تاثیرات مافوق صوت ، پیش از آنکه فلوتاسیون انجام شود را بررسی کرده اند . حذف لایه های معرف جذب شده از سطح کانیها، معلق سازی معرف در محلول ، از آن جمله اند . مطالعات اخیر بر روی این موضوع ، روی تاثیرات مافوق صوت در طول فلوتاسیون یا بعد از آن متمرکز شده اند . این مطالعات بیان می کنند که موثر بودن امواج مافوق صوت ، به طبیعت سطح کانیها و نیز روش استفاده از امواج بستگی دارد . القای انرژی مافوق صوت به داخل سیستم فلوتاسیون ، تغییراتی در روابط کیفی سیستم ایجاد کرد و باعث تغییراتی در نرخ فلوتاسیون شد . برخی مطالعات نشان می دهد که القای صوت ، مقادیر  pH ، کششهای سطحی و پتانسیل الکترود پالپ را تغییر می دهد .

محققان دریافته بودند که استفاده از مافوق صوت برای فلوتاسیون کانیهای مختلف مانند ایلمنیت ، زیرکن و روتیل ، حتی در یک دوره کوتاه ، میزان فلوتاسیون این کانیها را بطور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد و تغییرات چشمگیری در بازیابی و عیار ایجاد می کند . عقیده بر این است که بهبود یافتن این مقادیر، بخاطر پاک شدن موثر سطوح ذرات از پوشش لایه های نازک موسوم به نرمه است .

تاثیرات مافوق صوت در سیستم فلوتاسیون، عموماً توسط پدیده حفره زایی و همراه با یک افزایش موضعی در فشار و درجه حرارت، توصیف شده است . از آنجا که اندرکنش های جامد- مایع ضعیفتر از نیروهای چسبندگی مایع است ، فصل مشترک جامد- مایع بیشتر تابع حفره زایی می باشد . ذرات هیدروفوب در پالپ فلوتاسیون با کمک مافوق صوت ، حتی با اندرکنش جامد- مایع ضعیفتر راحت تر تولید می شوند . زیرا حفره زایی در چنین فصول مشترکی با سرعت بیشتری اتفاق می افتد . شرایط متلاطم که به فصل مشترک جامد- مایع تحمیل می شود ، با تغییراتی که در جذب کلکتورها روی کانیها و در نتیجه جواب دادن آنها به فلوتاسیون ایجاد می کند ، می تواند خواص سطح کانیها را اصلاح کند  .

افزایش بازیابی فلوتاسیون در حضور مافوق صوت ، می تواند با پاک شدن سطح کانی و تشکیل حفرات ریز روی سطح آن در اثر انرژی مافوق صوت توضیح داده شود .

انرژی مافوق صوت ، جذب معرف را با قرار دادن سطح تمیز کانی در معرض معرف و تشکیل مراکز پر انرژی روی سطح کانی برای جذب مولکول معرف ، تسهیل کرده و بازیابی فلوتاسیون را افزایش می دهد . مافوق صوت ترسیب ذرات گاز حاصل از تشکیل هسته های حباب را افزایش می دهد . تجمع چنین حبابهای ریز مقاومی بخصوص روی ذرات هیدروفوب ، می تواند کارایی تماس حباب – ذره را بهبود بخشیده و در نتیجه بازیابی فلوتاسیون را افزایش دهد  .

عملیات فلوتاسیون کف می تواند به وسیلۀ تعداد زیادی از عوامل شیمیایی ، تجهیزات و متغیرهای عملیاتی تاثیر بپذیرد  . تغییر در یکی از این متغیر ها مطمئناً روی نتایج فلوتاسیون و عواملی مانند عیار و بازیابی تاثیر می گذارد . استفاده از امواج مافوق صوت یکی از مهم ترین روش هایی است که برای عملیات فلوتاسیون پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه فلوتاسيون

مطمئن شويد كه محل دستگاه مذكور تنظيم بوده و هيچگونه اتصال برق به بدنة دستگاه وجود ندارد
از پر كردن بيش از حد سلولها  خودداري نمائيد
قبل از اقدام به روشن نمودن دستگاه مطمئن شويد كه سمبه اي كه بوسيله زنجيري از دستگاه آويزان است در محل سوراخ نباشد
در هنگام تعويض يا باز نمودن پره ها مطمئن شويد كه دستگاه خاموش است و در هنگام كار به هيچ عنوان نسبت به باز و بسته نمودن پره ها و يا بازوي مفصلي(روتور) اقدام ننمائيد
از پرة متناسب با حجم سلولهاي مورد استفاده جهت انجام آزمايش استفاده نمائيد
در هنگام كار از فرو بردن دست و انگشت خود در داخل سلول جداً خودداري نموده و جهت كف گيري حتماً از پاروهاي موجود استفاده شود
بعد از اتمام آزمايش مطمئن شويد كه دستگاه را خاموش نموده‌ايد. سپس سلول مربوطه را تخليه نمائيد
جهت اندازه گيري pH پالپ موجود در سلول از pH متر موجود در آن دستگاه استفاده نمائيد
در هنگام كار با pHمتر ، مواظب باشيد كه الكترود آن بيش از اندازه در سلول فرو نرود كه در اين صورت در اثر برخورد به پره هاي موتور شكسته خواهد شد
حتماً بعد از هر بار استفاده از pHمتر، الكترود مذكور را با آب مقطر شسته و سپس آنرا در درون آب مقطر قرار دهيد
بعد از اتمام آزمايش و كار با pHمتر ، حتماً در كلاهك pHمتر مقداري آب مقطر ريخته و سپس آنرا ببنديد
قبل از شروع بكار با  pHمتر حتماً براي تنظيم آن از محلولهاي استاندارد موجود در آزمايشگاه استفاده نمائيد
قبل از استفاده هر گونه مواد شيميائي حتماً به موجب روي آن ، علامت هشدار دهنده توجه نموده در اين مورد با مسئول آزمايشگاه مشورت نمائيد

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.