ردکردن این
Telegram-logo
Instagram-logo
Baner-MineJobs
Baner-dictionary

https://www.mining-eng.ir/?p=1139

شاخص کیفیت سنگ(RQD)

در سال 1967 دیر(Deere)و همکارانش شاخص کیفیت سنگ(Rock Quality Designation)را برای ارائه یک تخمین کمی از کیفیت توده سنگ که از مغزه های حفاری حاصل می شود پیشنهاد کردند.RQD به عنوان درصد قطعات مغزه سالم بلندتر از صد میلیمتر(چهار اینچ)،نسبت به طول کل مغزه ی بدست آمده تعریف می شود.حداقل قطر مغزه باید به اندازهNX(قطر 54.7میلیمتر)بوده و توسط مغزه گیر دوجداره حفاری شده باشد.

[ba_clear_floats]
c00836f990040864033aede114fa5faa

در سال 1982 پالمستروم(Palmstrom)پیشنهاد کرد هنگامی که هیچ مغزه ای در دسترس نیست ولی اثر ناپیوستگی ها در سطح زمین و یا در تونلهای اکتشافی قابل رؤیت هستند،RQDرا می توان از تعداد ناپیوستگی ها در واحد حجم تخمین زد.
رابطه پیشنهادی پالمستروم برای سنگهای عاری از رس عبارت است از: RQD=115-3.3j که j مجموع تعداد درزه ها در واحد حجم توده سنگ است که به عنوان درزه های حجمی حساب می شوند.

RQD پارامتری است که مستقیماً به جهت حفاری بستگی دارد و مقدار آن می تواند به طور قابل ملاحظه ای با توجه به جهت گمانه تغییر کند.استفاده از تعداد درزه های حجمی وابستگی به جهت حفاری را کاهش می دهد.
RQD معمولاً کیفیت توده سنگ را در محل نشان می دهد.در هنگام استفاده از مغزه گیر الماسی باید دقت شود تا شکستگی هایی که در نتیجه حفاری یا حمل ایجاد شده،شناسایی شوند تا در تعیین مقدار RQD منظور نشوند.وقتی از رابطه پالمستروم برای ارائه نقشه برداشت درزه ها استفاده می شود،ترکهای ایجاد شده در اثر انفجار را نباید در تعیین مقدار j لحاظ کرد.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید بپسندید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت

 ورود به حساب کاربری

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.
با استفاده از این وب سایت، شما موافقت می‌کنید برای ارائه تجربه دلنشین‌تر برای شما از کوکی‌ها استفاده نماییم
این شامل اطلاعات خصوصی شما نخواهد بود