ردکردن این

روش استخراج جبهه کار طولانی”Long wall mining” قسمت چهارم

Baner-Telegram
Baner-instagram

مطالب مرتبط

Baner-MineJobs
Baner-dictionary

https://www.mining-eng.ir/?p=2176

به دلیل ایستادگی و دلائل دیگری که شرح آن قبلاً گذشت،استفاده از ماشین پلا به لایه های5 فوت و کمتر از آن محدود می گردد.اما ماشین شیرر کماکان برای شرایط مختلف کار با انعطاف پذیری بهتری در عملیات استخراج ساخته شده است.در هر ارتفاعی که شیرر بتواند جبهه زغال سنگ را ببرد،حفاظ های قدرتی سقف خالی شده را می پوشاند.به عبارت دیگر ارتفاعی که زغالبر دستگاه از کف تا سقف خالی کند ازارتفاع جک های حفاظ قدرتی بیشتر نخواهدشد.برای رسیدن به این هدف کارخانجات سازنده ماشین های استخراج و حفاظ های قدرتی بایستی این هماهنگی را در طرای فنی خود مدنظر قرار دهند. غیر از تراش یا برش زغال سنگ به وسیله ماشین هاواژ،پلا و شیرر ازجت های آب فشان های پر فشار (High pressure water jet) استفاده شده است.کاربرد روش آب فشان(واترجت)برای لایه های شیب دار در معادن جهان عمومیت پیدا کرده است.این فرآیند سیستم پیچیده ای در برندارد.بهترین ویژگی سیستم واتر جت عدم تولید غبار می باشد،اما باعث برودت هوا درتونل ومسئله آبکشی ورطوبت بیش از حد می شود.

به طور کلی،ماشین آلات در کارگاه جبهه کار طولانی به 4 نوع تقسیم می شود:

الف)ماشین های استخراج(پلا، شیرر، لودر).

ب)تجهیزات باربری در سینه کار(تسمه نقاله).

ج)تجهیزات نگهداری(حفاظ های مصنوعی قدرتی خودرو).

د)وسایل حمل و نقل در گالری های اصلی.

5-3-1- دستگاه ذغالبی شیرر لودر(استخراج پیوسته):

  دستگاه شیرر لودر یا(رنده بار کننده)دو کار انجام می دهد یکی زغال سنگ را به صورت مماسی(شیرر)می تراشد و از زیر به وسیلۀ تیغه بیل مانند خود جمع کرده و به عقب می فرستد و در واقع این قسمت کار لودر را انجام می دهد. کارکرد این دستگاه در شکل(5-10) مشاهده می شود.دستگاه شیرر به یک طبلک (Drum) تراش دارای دندانه(کلنگی)یا مته های برنده مجهز می باشد.این طبلک روی یک نقاله مهار شده که می تواند به واسطه بازوهای هیدرولیکی به جلو حرکت کند سوار شده است.با استخراج مادۀ معدنی (زغال سنگ) از جبهه کار دراز طبلک ها هم به جلو جهت داده می شود.به منظور مربوط کردن فنون استخراج و کارآیی ماشین آلات به چند نمونه از این ماشین آلات که در معادن مختلف جهان بکار گرفته شده به شرح زیر اشاره گردیده است:

نوع مشاهده شده در شکل(5-10)ایخوف (Eickhof) نام دارد که دارای یک طبلک می باشد و لودر آن از نوع

 (E.W.130L)می باشد.به دنبال این دستگاه حفاظ قدرتی سقف تجهیز می شود.ارتفاع قابل استخراج این دستگاه در رگه معدنی زغال سنگ از3 فوت و7 اینچ تا10 فوت می باشد.به همین خاطر طبلک زغالبر ایخوف روی بازوی متحرکی سوار شده که با حرکت به بالا و پایین در ارتفاع خواسته شده تنظیم می باشد.این دستگاه همچنین قادر است به طور مطلوب با زاویه منفی نسبت به سطح افق(کف کارگاه)را در صورت لزوم بتراشد.موقعی که ضخامت لایه به اندازه قطر طلبک،دستگاه برسد،و موقعی که سقف زغال سنگی کارگاه به نقطه بالا برسد و ریزش نکند رندۀ زغال تراش بایست اول سقف را بتراشد و کف را در موقع عقب نشینی(پس روی)برداشت کند.طبلک زغال تراش دستگاه به مته های سرب و کاربید استاندارد مجهزمی باشد.این مته ها در ابتدا به رخ یا صفحه مدور طلبک نصب شده و پایه این مته گیرها(نشیمنگاه)به دور صفحه طبلک جوش داده شده است.

نمای دیگر به صورت طولی از دستگاه زغالبر ایخوف درشکل(5-11)نشان داده شده است.حالت دستگاه در این عکس در حال استخراج نمی باشد،شکل(5-11)شیرر-لودر دارای یک طبلک زغالبربوده ومدل آن به نام (w.w.130,Eickhof)می باشد.حرکت این دستگاه در امتداد جبهه کار طولانی به وسیله حمل زنجیری(در گوشه سمت چپ تصویر)انجام می گیرد.این ماشین بالای نوار نقاله جبهه کار واقع می شود.

Long wall mining 33

شکل (5- 10)- دستگاه شیرر- لودر رنده بارکننده نوع یک طبلکیدر حال تراش ذغال بوسیله دندانه های دور طبلک

Long wall mining 34

شکل (5- 11)- دستگاه زغال بر رنده بارکن نوع یک طبلکی

نوع دیگری از این دستگاه های زغالبر در شکل(5-12)مشاهده می شود. این ماشین مدل (Segem-THV-16)می باشد که دارای یک طبلک بوده و حرکت آن در دو جهت می باشد.استفاده از این زغالبر در لایه های زغال سنگی به ضخامت 43 تا55 اینچ می باشد.بعضی مواقع استثناء اندازه(قطر)طبلک آن تا 36 اینچ قابل کاهش می باشد.روی شکل(5-)حرف(A)و(D)تیوب راهنما برای تنظیم جک می باشد.(C)درب انعکاس دهنده ای است که برش در دو جهت را سمت می دهد و در حینی که ماشین به جلو حرکت می کند زغال سنگ تراشیده شده را بارگیری می کند.انتهای این درب یا صفحه لولائی می باشد و موقعی که رنده به عقب بر می گردد و برش می کند این درب روی عقب موازی با بدنه طولی ماشین می خوابد تادندانه های طبلک بتوانندلایه زغال سنگ تحت استخراج  درگیر شوند.(B)زنجیری را نشان می دهد که ماشین به وسیله کشش آن به عقب یا جلو حرکت  می کند.نیروی کششی این زنجیر75/16تن می باشد.این دستگاه به سیستم غبارگیر مجهز می باشد.

رنده زغالبر مدل(Sagem-DTS-300)در شکل(5-13)نشان داده شده است.این دستگاه دارای دو طبلک در عقب و جلو می باشد و نمونه ای دیگر از این دستگاه دو طبلکی با ویژگی مشابه در شکل(5-14)نشان داده شده است.این زغالبرها قادرند لایه های زغال سنگ به ضخامت 55تا120 اینچ را بعضی اوقات با تنظیم این ماشین ها،طبلک آن را می توان برای لایه های تا ضخامت 48 اینچ تنظیم نمود

Long wall mining 35

شکل (5- 12)- رنده بارکن یک طبلکی برای لایه های نازک

Long wall mining 36

شکل (5-13)- رنده بارکننده دو طبلکی برای تراش زغال سنگ

Long wall mining 37

شکل (5- 14)-رنده بارکن با دو طبلک برای تراش زغال سنگ با ضخامت متوسط

ماشین های زغالبر بزرگتری برای ضخامت های بیشتر در لایه زغال سنگ ساخته شده اند.از جمله این ماشین ها(بریتیش جفری)می باشد که در مدل (Diamond Maximatic-B-49) ارائه شده است.این شیرر روی یک بازو دارای دو طبلک چرخ دنده ای می باشد،شکل(14-5).ارتفاع بین5/2 تا 3 متر به راحتی با این دستگاه قابل استخراج می باشد. بریتیش جفری (British jeffery)  دارای 2 موتور به قدرت 230 اسب  بخار می باشد. نوع دیگر زغالبرها برای لایه های با ضخامت 5/1 تا 3 متر در شکل(1-5)نمایش داده شده است.این دستگاه ساخت آندرسن بویز (Anderson Boyes) می باشد

Long wall mining 38

شکل (5- 15)- رنده برای تراش زغال سنگتا ضخامت3متر

ماشین مزبور نیز مانند ماشین در تصویر(5-16) دارای دو طبلک دندانه ای روی یک بازوی متحرک می باشد.قدرت این دستگاه از قبلی بیشتر و موتور آن 300 اسب بخار می باشد.وزن آندرسن بویز نسبت به سایر ماشین های فوق بیشتر و به 15 تن می رسد.کارکرد دو ماشین یاد شده فوق در لایه های تا 3 متری چندان تفاوتی ندارد.در پایان بحث شیررها جدول(1-5)ارائه شده تا با ابعاد آنها بیشتر آشنا شویم.

همچنین تصویر عملی تری از ماشین استخراج شیرر در انتهای بحث ماشین آلات جبهه کار دراز ارائه شده است که در حال بریدن لایه در جبهه کار می باشد.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

شاید بپسندید

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 ورود به حساب کاربری

عضویت

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.