Telegram-logo
Instagram-logo
ابزار مانده یابی

هزینه عملیات مانده یابی سیر نزولی طی نموده و با استفاده بهینه از ابزار و نیز مواد گل حفاری متعدد و جدید تداوم بیشتری دارد

اصول روش ناتم در تونل سازی

روش تونلسازی اتریشی (NATM)، در فاصله سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۵ در اتریش ابداع گردید. نام این روش در سال ۱۹۶۲ در سالزبورگ و جهت تمیز

حفاری انحرافی

در اصطلاح علم حفاری، به دانش حفر یك چاه در امتداد یك مسیر مایل از پیش‌تعیین شده برای رسیدن به هدف مشخص (target) حفاری جهت

Baner-MineJobs
Baner-dictionary
به این نوشته امتیاز دهید

https://www.mining-eng.ir/?p=2606

فهرست مطالب

بطور کلی گل حفاری را بر مبنای پایه آن (فاز اصلی) می توان به سه گروه تقسیم بندی نمود.

۱- آب

۲- روغن (گازوئیل)

۳- گاز

در اغلب گلهای حفاری مخلوطی از ۲ تا و گاهی مخلوط از هر سه مایع نامبرده بالا بطور همزمان با یکدیگر حضور دارند و هر کدام خصائصی از مایع حفاری را به عهده دارند.

 Archive.0024.2

بطور کلی طبقه بندی گلهای حفاری را می توان بصورت زیر نشان داد.

۱- گلهای پایه آبی

بصورت محلول: یا در حالت آب خالی است و یا همراه با مواد کلوئیدی می باشد یعنی مواد کلوئیدی مانع می گردند که جامدات موجود در آن در حالت سکون ته نشین گردند. جامداتی که در محلول هستند عبارتند از:

۱- نمکها: مثل کلرورسدیم، کلرورکلسیم

۲- کاهش دهنده کشش سطحی: مثل صابونها و فلاکوله کننده ها

۳- کلوئیدهای آلی: مثل سلولز ها و پلیمر های آکریلیک

به صورت امولسیون: مایعات روغنی که بصورت ذرات توسط امولیسفایرها در آن معلق می مانند مثل گازوئیل، دیزل با یک صابون پایدار کننده.

به صورت گل: معلق نگهداشتن جامدات، مثلاً (باریت، بنتونیت، جامدات حفر شده) در هر کدام از مایعات فوق و مواد شیمیایی افزوده شده به گل جهت معالجه آن.

گلهای پایه روغنی

بصورت گل روغنی: یک گل روغنی پایدار شامل

۱- امولسیون کننده آب

۲- ماده معلق کننده

۳- ماده کنترل کننده عصاره

و ممکن است محتوی باریت جهت افزایش وزن مخصوص و یا کنده های حفاری باشد.

گاز خشک

بصورت گاز خشک: شامل هوا، گاز طبیعی، گاز اگزوز و گاز احتراق

بصورت کف: حبابهای هوا که بوسیله فیلمی از آب و یک نوع صابون احاطه شده باشد.

بصورت کف پایدار: کف محتوی فیلمی از مواد استحکام دهنده نظیر پلیمرهای آلی و بنتونیت

بصورت غبار: قطرات آب یا گل که بوسیله جریان هوا انتقال و جابجا می شوند. و هنگامیکه گل تازه ساخته می شود دارای مشخصات ذیل است:

آب                         یک بشکه

نمک                       ۱۲۰ پوند

نشاسته                 ۱۲-۱۰ پوند

باریت                      به اندازه وزنی که لازم است

سود                       در صورت نیاز

در هنگامی که جدا کننده ها مورد استفاده است چون بوسیله آب تغذیه و رقیق می شود مقداری نمک و نشاسته نیز از سیستم خارج می شود که می بایست این مقدار خارج شده را در گل جبران نمود. (ساختن محلول آب نمک اشباع با نشاسته ۲۵-۲۰ پوند بر بشکه).

2010-01-05_12.51.35_gel2a

همان گونه که قبلاً ذکر شده است مهمترین مسئله در این گل گرانروی است و این عمدتاً بستگی به گرانروی پلاستیکی زیاده از حد با در نظر گرفتن غلظت جامدات است که باعث می شود نیروی الکتریکی بین ذرات همجوار قوی تر شده و در نتیجه هم بالا می رود.

جدا نمودن جامدات روی هر دو گرانروی تاثیر دارد گر چه اگر ئیلدپوینت زیاد برای یک گل گزارش شود در حالتی که گرانروی پلاستیکی معمولی باشد نشانه آن است که این گل با مایعات بسترهای حفر شده آلوده شده است. اضافه نمودن تینرها اکثر اوقات مفید واقع شده است. لیکن می بایست قبل از استفاده از این مواد آزمایش اولیه را انجام داد.

در بعضی حالات مشاهده شده است که گل نشاسته تزریقی را قبول نمی کند یعنی اضافه نمودن نشاسته باعث بالا رفتن گرانروی است. در این شرایط می بایست مقداری (بستگی به نسبت گل سیستم دارد) گل تازه با نشاسته زیاد تهیه نموده و طی یک گردش کامل گل به سیستم اضافه نماییم.

در مناطقی که درجه حرارت در سازند گچساران بسیار بالاست نظیر کوپال، مارون و دهلران بجای گل سنگسن پایه آبی از گل سنگین پایه روغنی استفاده شده است. از تاثیرات این گل سرعت حفاری مناسب، جلوگیری از ریزش طبقات مارلی به علت نداشتن عصاره آب (چون در گل روغنی عصاره گل فقط روغن است)، روغن کاری مته به خوبی انجام پذیر است و علی رغم هزینه سنگینی را که در بر دارد نتیجه بهتر و موثرتری داشته است.

جدیدترین مطالب رو در ایمیل خود دریافت کنید

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

فرم گزارش

خواهشمند است، فرم را تکمیل و ارسال نمایید.

راهنمای دانلود

  • اگر نرم‌افزار مدیریت دانلود ندارید، قبل از دانلود هرگونه فایلی، یک نرم افزار مدیریت دانلود مانند IDM و یا FlashGet نصب کنید.
  • برای دانلود، به روی عبارت “دانلود” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل‌ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده‌اند، برای خارج سازی فایل‌ها از حالت فشرده از نرم‌افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • چنانچه در مقابل لینک دانلود عبارت بخش اول، دوم و … مشاهده کردید تمام بخش‌ها می‌بایستی حتماً دانلود شود تا فایل قابل استفاده باشد.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.mining-eng.ir می‌باشد. تمامی حروف را می بایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می‌بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.